Kurs se zabývá vývojem literatury ve Spolkové republice Německo, Německé demokratické republice, Rakousku a Švýcarsku od konce 60. let 20. století do současnosti v kontextu evropské a světové literatury. Smě řování literatury bylo v těchto zemích úzce spjato s jejich kulturním životem a s ideologickým rozdělením Evropy na Východ (NDR) a Západ (ostatní německojazyčné země).
Literární události a kulturní život v jednotlivých zemích jsou spojeny s tendencemi literárního vývoje. Vedle analýz literárního života a nejdůležitějších tendencí a proměn tvorby v daném období zahrnuje kurs také interpretaci vybraných děl.
Hlavními tématy jsou pop-art a literární underground, nová subjektivita (Peter Handke, Botho Strauß, Hermann Lenz), postmoderní tvorba (Patrick Süskind, Bernhard Schlink, Sten Nadolny, Ingomar von Kieseritzky) a literární reakce na vývoj po roce 1989 (Ingo Schulze, Thomas Brussig, Robert Menasse, Doron Rabinovici, Christian Kracht). Seminář se zaměří na autory německé, částečně i rakouské a švýcarské literatury a bude klást důraz i na autory zastoupené v učebnicích používaných ve školách s výstupem Das deutsche (österreichische) Sprachdiplom (Rakušan Daniel Glattauer a Němka Doris Dörrie).
Nedílnou součástí kursu je i tzv. migrantská literatura, jejíž autoři pocházejí z nejrůznějších národnostních komunit a spojuje je tvorba v německém jazyce (Wladimir Kaminer, Libuše Moníková, Ota Filip, Michael Stavarič, Yoko Tawada, Rafik Schami, Feridun Zaimoglu).