Charles Explorer logo
🇨🇿

Surdopedie I

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPNO1S105A

Sylabus

Obsah přednášek:

1. Komunikace – základní vymezení (verbální, neverbální složka), význam sluchového vnímání pro člověka, příjem informací lidskými smysly, kompenzační mechanismy osob se sluchovým postižením.

2. Komunikační systémy osob se sluchovým postižením – základní vymezení, legislativní normy týkající se osob se sluchovým postižením, český znakový jazyk – vymezení, základní pravidla pro komunikaci.

3. Úvod do českého znakového jazyka (historie, výzkum a vývoj, charakteristické rysy – odlišnost od mluvených jazyků).

4. Základní lingvistická struktura českého znakového jazyka, notace znaků.

5. Komunita Neslyšících (charakteristika, zvyky, tradice, umění a význam znakového jazyka).

6. Znakovaná čeština – vymezení pojmu, uživatelé znakované češtiny, legislativní opatření, shody a rozdíly s českým znakovým jazykem, speciální znaky, ukázka vyjádření ve znakované češtině.

7. Prstová abeceda – vymezení pojmu, historie, druhy prstové abecedy, metodika nácviku, aplikace prstové abecedy v konverzaci, při překladu do českého znakového jazyka, představení se, osobní jména v ČZJ.

8. Taktilní znakový jazyk – vymezení pojmu, popis, uživatelé. Obsah seminářů:

1. Český znakový jazyk I. - úvodní fráze, praktická ukázka a nácvik pozdravů, označení osob se sluchovým postižením, téma „Rodina“ - jednoduchá sdělení týkající se členů rodiny, videoukázky.

2. Český znakový jazyk II. - nácvik vyjádření číslovek v ČZJ – vyjádření věku, časové jednotky – dny v týdnu, měsíce, roční období – vyjádření data (číslovky základní, řadové, násobné) – ukázka, praktický nácvik.

3. Český znakový jazyk III. - popis studijních a pracovních aktivit v ČZJ (zaměstnání, profese, studium), popis volnočasových aktivit, nácvik krátkého vyprávění, rozhovoru.

4. Český znakový jazyk IV. - znaky související s režimem dne a časoprostorovou orientací (dnes, zítra, včera, ráno, poledne, večer…), základní znaky související s vyjádřením každodenní činností – stručný popis dne v ČZJ.

5. Český znakový jazyk V. - vyjádření na téma „Jídlo, pití“ (znaková zásoba, krátké fráze) – nácvik jednotlivých druhů potravin – nápoje (druhy) a jídlo, váhové jednotky, obchod – znaková zásoba, nácvik krátkého rozhovoru na téma „V obchodě“.

6. Český znakový jazyk VI. - v restauraci – nabídka jídel (menu), rozhovor s číšníkem, objednávka jídel, placení + vybavení (příbory, talíř, stůl, objednat, platit).

7. Souhrnné opakování – procvičování probraných tematických celků v ČZJ, nácvik samostatného vyprávění, dialogu. Jednoduchý nácvik komunikace v taktilním znakovém jazyce.

Anotace

Cílem předmětu je prohloubit znalosti o systémech komunikace určených pro osoby se sluchovým postižením a hluchoslepotou, zaměřit se historii a výzkum znakových jazyků, na základní lingvistickou strukturu českého znakového jazyka a v souvislosti s tím na komunitu Neslyšících, jejich zvyky a kulturu. Přednášky budou doplněny praktickými ukázkami a v rámci seminářů i nácvikem základní komunikace v českém znakovém jazyku.