Demokracie, liberalismus a občanská společnost: jejich vymezení, historie a současnost
Klíčová politická témata I.: kolonialismus, fašismus, socialismus, globalizace
Klíčová politick á témata II.: multikulturalismus a národní identita, lidská a občanská práva, populismus, alternativní systémy
Hodnotová orientace člověka v současné společnosti: postmoderní relativismus, fundamentalismus, filosofický postoj
Právo a občan: smysl práva, právo a morálka, právní řád ČR, principy právní ochrany atd.
Podstata a význam EU: proces integrace, orgány a instituce EU
Podstata a význam mezinárodní spolupráce: OSN a další mezinárodní organizace
Pracovněprávní vztahy
Předmět je věnován uchopení politologických, filosofických a právních znalostí v pedagogické praxi s důrazem na výuku témat stát a právo a člověk a svět práce (a některých průřezových témat) na ZŠ, gymnáziu a SŠ podle platných RVP. Studující absolvováním tohoto předmětu prohloubí své znalosti z předchozího studia a získá schopnost využívat příslušných znalostí ve své pedagogické praxi. Předmět se věnuje zejména otázkám vztahů občana, státu a práva, demokracii, lidským právům, mezinárodním organizacím a evropské integraci v nejrůznějších aspektech.
The course is devoted to the application of political science, philosophy and legal knowledge in pedagogical practice, with an emphasis on teaching the topics of state and law and man and the world of work (and some cross-cutting topics) at primary, secondary and high schools according to the valid RVP. By completing this course, students will deepen their knowledge from previous studies and gain the ability to use the relevant knowledge in their pedagogical practice. The course focuses in particular on issues of the relationship between the citizen, the state and law, democracy, human rights, international organisations and European integration in its various aspects.