Studenti absolvují náhledy v psychologických pracovištích, ve kterých je realizována supervidovaná praxe s klienty pod vedením pověřeného pracovníka daného pracoviště. Stáže budou zaměřeny na standardní aktivity pracovišť v oblasti prevence, diagnostiky a intervence, příp. na nadstandardní činnosti poradenských zařízení, s cílem rozvoje diagnostických, intervenčních a terapeutických dovedností. Cílem kurzu je podpora rozvoje dovedností pro práci psychologa v daných typech zařízení psychologické praxe. Student by se měl dále seznámit s legislativou upravující činnost toho kterého zařízení, měl by se zorientovat v typické klientele a typických standardních činnostech toho kterého zařízení, měl by evidovat formy, jak daný klient o poskytované služby žádá.
Dále by mělo dojít k postižení odborných okruhů tematicky zaměřených - konkrétní odborná témata, která pracoviště zajišťuje (např. výukové obtíže, výchovné problémy, podpora integrace zdravotně postižených aj.)
Neměla by chybět podpora rozvoje diagnostických, intervenčních a terapeutických dovedností. Osvojeny by měly být základní diagnostické dovednosti spojené s administrací, skórováním, vyhodnocením i interpretací nejčastěji užívaných diagnostických nástrojů dle specifik toho kterého odborného zařízení, pro které má student základní teoretickou průpravu z povinných i povinně volitelných předmětů v rámci studia psychologie (např. anamnestický rozhovor, diagnostický rozhovor s rodiči a klientem, užití konkrétních diagnostických nástrojů jako jsou testy obecných i speciálních schopností - testy inteligence a další testy kognitivních schopností, pozornosti, paměti, testy osobnosti, didaktické testy), specifická diagnostická témata: screening, diagnostika třídy, diagnostika rodiny. Dále intervenční programy, individuální a skupinové, jejich průběh, hodnocení efektivity, jejich rizika. Práce s konkrétními cílovými skupinami (práce s předškolními dětmi, žáky dle stupňů vzdělávání, práce se třídou, práce s rodinou). Možnosti terapeutické práce v daném typu zařízení.
Student absolvuje minimálně stáže ve 2 pracovištích (výběr: a) pedagogicko-psychologická poradna ve dvou odlišných obdobích z hlediska školního roku, b) školní poradenské pracoviště, c) poradna pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy), v celkovém rozsahu 80 hodin přímých aktivit (odborné aktivity v daném poradenském zařízení) a nepřímých aktivit (příprava na stáže, studium dokumentace, studium spisů klientů, analýza poradenských dat – dle požadavků na zpracované úkoly ze stáží).
Součástí předmětu je vstupní reflektivní seminář a výstupní reflektivní seminář, v rámci kterých je připravován student na pobyt v zařízeních i reflektuje odborné postupy. Student v průběhu realizace předmětu zpracovává z každého zařízení portfolio dokumentace a odborných úkolů. Pro potřeby předmětu je zřízen kurz v Moodle s podpůrnými materiály nutnými k pobytu na pracovištích psychologické praxe i s informacemi ke zpracování portfolií.
Stáže v poradenských zařízeních jsou organizovány dle požadavků EDP (European Diploma in Psychology), jejichž naplnění a realizování umožní studentům bezproblémově absolvovat stáže nebo část studia i v zemích EU, resp. žádat v nich o uznání diplomu. Obecným cílem stáže je propojování teorie a praxe.
V rámci předmětu se studenti seznamují s jednotlivými pracovišti poradenského systému ve školství, případně s těmi, ve kterých jsou klienty děti a mladiství a kde je také řešena problematika vzdělávání.