Charles Explorer logo
🇨🇿

Kulturní psychologie

Předmět na Pedagogická fakulta |
OPNP3Q403B

Anotace

Předmět má za cíl poznání základních principů a aplikačních podob tzv. kulturně psychologického přístupu k edukaci. V první části půjde o prezentaci hlavních myšlenek „zakladatelů“ tohoto přístupu (L.S. Vygotskij, A.N.Leontjev, A.R.Lurija a další z ruské-sovětské psychologie přelomu 20. a 30. let 20. století; I. Meyerson. H. Wallon; J.S. Bruner), dále druhé generace kulturních psychologů (M. Cole, Scribnerová, J. Wertsch, L. Moll, J. Laveová) a také současných autorů (B. Schneuwly, Bronckart, Valsiner, Rogoffová ad.).

V druhé části bude probírána konkrétní podoba kulturně psychologického přístupu na tématech edukace (empirické výzkumy dokládající takové fenomény jako zóna nejbližšího vývoje, molární jednotka analýzy a práce s kontextem, vliv kulturních „artefaktů“ na utváření paměti, pozornosti, atd.).

Samostatná práce studentů v semináři je zaměřena na práci s texty vybraných autorů, která musí být zpracována na komparativním principu.

Na konci kurzu mají studenti prokázat kritické zvládnutí kulturně-psychologického paradigmatu s oporou o výzkumné zakotvení základních nálezů („pojmů“).