Předmět a obsah stylistiky. Základní pojmy a kategorie. Dva typy stylistické exprese: funkčně-stylová a emocionálně-expresivní. Stylistické možnosti různých jazykových úrovní (fonetika, lexikum, morfologie, syntax).
Význam teorie „tří stylů“ M. V. Lomonosova pro pojetí stylistiky jako vědecké disciplíny. Funkčně-stylová diferenciace jazyka jako jeden z druhů jeho variování. Styly jazyka (makrostyly) a styly řeči (žánrově-řečové a individuální styly). Obecná charakteristika funkčních stylů současného ruského jazyka.
Stylové (stylistické) normy a jejich charakteristika. Stylistické chyby, jejich klasifikace.
Stylistická struktura jazyka. Charakteristika paradigmatické organizace stylistické struktury jazyka. Stylistické paradigma v lexiku, frazeologii, fonetice, morfologii a syntaxi.
Fonetická stylistika.
Lexikální stylistika. Role lexikálních obrazných prostředků v jazyce a řeči. Charakteristika tropů. Frazeologická stylistika.
Slovotvorná stylistika. Morfologická stylistika.
Syntaktická stylistika.
Funkční stylistika jako jeden z proudů současné stylistiky. Principy klasifikace funkčních stylů. Funkčně-smyslové typy řeči (popis, vyprávění, úvaha, vysvětlení, definice).
Hovorový styl: podmínky a formy řečové realizace, stylové rysy, jazykové znaky ve fonetice, lexice, morfologii a syntaxi.
Vědecký styl. Publicistický styl. Oficiálně-úřední styl: podmínky a formy řečové realizace, stylové rysy, rozdělení stylů, žánry, jazykové znaky ve fonetice, lexiku, morfologii a syntaxi.
Jazyk umělecké literatury.
Disciplína seznamuje studenty se současným stavem spisovné ruštiny. Pozornost je věnována úloze a místu stylistiky ve všech jazykových disciplínách.
V rámci předmětu bude představen stylistický systém současného ruského jazyka jak na funkční, tak i strukturní úrovni, propojení stylistiky jazyka s řečovou kulturou. Na tomto pozadí se studenti seznamují s jazykovými normami a chybami, spojenými s narušováním norem, a s výrazovými prostředky jazyka.