Disciplína je věnována výkladu podstatných změn ve vývoji ruštiny a na tomto podkladě vysvětluje základní vývojové tendence s důrazem na jejich výsledek v současném stavu. Pozornost je věnována jak vnitřnímu vývoji ruštiny, tak i vnějším dějinám jazyka. Cílem předmětu je seznámit s nejdůležitějšími zákonitostmi rozvoje jazyka a vysvětlit fakta současného ruského jazyka, poskytnout vědeckou představu o změnách struktury spisovného jazyka, typech spisovných jazyků a formách jejich závislosti a propojení, historii fungování spisovného jazyka ve společnosti.
1. Historicko-srovnávací jazykověda.
2. Slovanské jazyky z hlediska historického vývoje. Slovanské jazyky jako větev v rámci indoevropské jazykové rodiny. Baltoslovanská jednota. Odraz praslovanských změn v ruském jazyce.
3. Cyril a Metoděj - vznik slovanské písemnosti. Hlaholice. Cyrilice. Písemné památky ve staroslověnštině. Staroslověnština, znaky stsl. slov a slov ruského původu. Fonetický, morfologický a lexikální subsystém staroslověnštiny.
4. Fonetický systém staroruského jazyka. Rozvoj morfologického systému staré ruštiny. Odraz změn v morfologickém systému současného ruského jazyka.
5. Jmenné slovní druhy a jejich vývoj. Slovesa.
6. Periodizace ruského spisovného jazyka.
7. Jazyk Kyjevské Rusi, jazyk písemných památek (knižnoslavjanskij tip, narodno-literaturnyj tip) spisovného jazyka.
8. Psaná podoba spisovného jazyka velikoruské národnosti (14. - pol. 17 století). Role knihtisku ve vývoji jazyka.
9. Spisovný jazyk počátečního období formování ruského národa (17. -
18. století). Fungovaní spisovného jazyka v době vlády Petra I. Pokus o ustavení normy spisovného jazyka. Reforma Trediakovského.
10. Přínos Lomonosova do historie ruského spisovn ého jazyka.
11. Vliv tvorby Děržavina a Sumarokova na rozvoj spisovného ruského jazyka
18. století.
12. Vliv tvorby Puškina na rozvoj spisovného ruského jazyka.