Metodologická koncepce předmětu vychází z analýzy výrazových prostředků výtvarného umění, hudby, literatury, dramatu, filmu atd. Pro konkrétní realizaci budou v souladu se zájmem studentů a jejich oborovou profilací vybírány dva až t ři druhy umění nebo umělecké žánry.
Koncepce předmětu je zaměřena na metodologické aspekty umělecké komparace, seznamuje s terminologií obou oborů a s konkrétními příklady komparace výtvarného umění a hudby od impresionismu do současnosti. Cíl výuky: Na komparaci výtvarného umění a hudby a dalších volně zvolených uměleckých druhů získat komplexnější náhled na umění od konce 19. století do 20.století a zvládnout metodu komparace.
Sylabus: Přednášky: Nové podoby figurativního výtvarného umění a tonální hudby I + Přímá řeč vizuální a zvukové reality I,II Nové podoby figurativního výtvarného umění a tonální hudby II + Racionální proud Racionální absrtaktní umění a seriální hudba +Geometrická abstrakce, konstruktivismus a dodekafonie +Op-art, neokonstruktivismus a multiseriální hudba +Minimal art a minimal music Nové podoby figurativního výtvarného umění a tonální hudby III + Abstraktní expresionismus a atonální a aleatorická hudba Nové podoby figurativního výtvarného umění a tonální hudby IV +Estetizující proud a muzikální fáze malířství.