Charles Explorer logo
🇨🇿

Pohybová výchova a tanec OSP

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PGYM024

Sylabus

Konzultace

1. Základní hudební pojmy a jejich pohybová interpretace.

2. Technika cvičení bez náčiní: chůze, běh, taneční kroky a jejich rytmické a prostorové variace. Technika cvičení s náčiním: rytmické náčiní a využití netradičního náčiní.

3. České lidové tance, taneční kroky - polka, mazurka, sousedská, řezanka, poskočný krok, obkročák. Tance: Švec, Boleslav, Manická, Jihočeská kolečka, Kalamajka, Šotyš, Polonéza, Šátečkový.

4. Moravské lidové tance, taneční kroky - valašský krok, lašská polka,odzemkové kroky. Tance: Dráteník, Pilky, Černá vlnka.

5. Country tance, taneční kroky: chůze, polka, swing. Tance: Zuzana, Nine pine, Virginia reel. Vybrané tance jiných národů - Řecké, Moldavské, Makedonské, Španělské. Seznámení se s tanci, jejich hudebními a tanečními zvláštnostmi a s možnostmi jejich využití v praxi.

6. Jazzová technika - základy jazzové techniky, rytmická cvičení, pohybové izolace, základní kroky, drobné variace - improvizace. Taneční improvizace, vlastní tvorba motivů, etud a skladeb.

Anotace

Hudebně pohybová výchova je zaměřena na rozvoj vnímání rytmu hudby v souladu s rytmem pohybu a na osvojování esteticko koordinačních dovedností. Využívá cvičení bez náčiní a s náčiním. Rozvíjení tvořivosti směřuje ke tvorbě hudebně pohybové kompozice (motivů, etud, skladeb). Motivační práce s imaginací pro osoby se speciálními potřebami.

Výuka oboru tanec rozšiřuje poznatky o různých formách cvičení s hudbou. Poznávání a nácvik lidových tanců je součástí výchovy k národnímu uvědomění a studiu kulturní tradice našeho prostředí. Další tance, taneční techniky a tanečními styly zvyšují počet znalostí oboru, přispívají k hudebně pohybové výchově a podněcují pohybovou tvořivost.