Témata seminářů Rytmická gymnastika:
1. Historická východiska rytmické gymnastiky, významné osobnosti RG. Principy hudebně-pohybového souladu, základy gymnastické gramotnosti, pohybové školení. Tektonika. Bentleyův test hudebnosti. Rozcvičení s hudbou. Rytmická a koordinační cvičení.
2. Technika - způsob provedení pohybu. Pohyby vedené, švihem, vlnou. Hudební puls. Počítací doba. Metrum, metrický akcent a jeho využití v pohybovém projevu. Technika a didaktika cvičení bez náčiní: chůze, běh, taneční kroky.
3. Hudebně-pohybová výchova. Základní pojmy. Metrum - osvojování si základních vztahů mezi pohybem a hudbou (jednoduché metro rytmické struktury). Tempo a jeho změny, agogika. Technika a didaktika cvičení bez náčiní: základní pohybové školení. Rovnováha.
4. Rytmus v hudbě a rytmus v pohybu. Charakteristický rytmus. Rytmizace pohybu. Tečkovaný a osminový rytmus. Rytmické náčiní (tlukátka, tamburíny). Technika a didaktika cvičení bez náčiní: základní poskoky a skoky se svislým a šikmým stoupáním těžiště.
5. Dynamika v pohybu a v hudbě. Dynamické stupně. Dynamické změny (náhlé a postupné; crescendo - decrescendo). Dynamický oblouk. Technika a didaktika cvičen í bez náčiní: principy rotace, základní obraty.
6. Názvosloví cvičení s náčiním. Rozvoj manipulačních dovedností - malé míčky.
7. Názvosloví cvičení s náčiním - švihadlo. Technika a didaktika cvičení se švihadlem.
8. Hudebně pohybové vazby s využitím švihadla.
9. Názvosloví cvičení s náčiním - míč. Technika a didaktika cvičení s míčem.
10. Názvosloví cvičení s náčiním - obruč. Technika a didaktika cvičení s obručí.
11. Hudebně pohybové vazby s využitím obruče.
12. Názvosloví cvičení s náčiním - stuha. Technika a didaktika cvičení se stuhou.
13. Základy tvůrčí činnosti v RG. Pohybový motiv, etuda, pohybová skladba, tělovýchovné vystoupení. Hudebně-pohybová kompozice a její prezentace na veřejnosti - pohybové skladby v gymnastických sportech, Všesokolské slety, Světové gymnaestrády. Hudebně pohybové vazby s využitím závoje a stuhy.
14. Hodnocení pohybového projevu v RG. Vlastní tvůrčí činnost, hudebně-pohybová improvizace. Témata seminářů Tance:
1. Taneční výchova. Základní taneční kroky. Didaktické zákonitosti při výuce tanečního pohybu.
2. České lidové tance, taneční kroky - polka, sousedská, řezanka, poskočný krok, obkročák (Švec, Boleslav, Manická, Jihočeská kolečka, Kalamajka, Šotyš, Polonéza, Mazurka, Rejdovák a Rejdovačka, Hulán, Čtyřpárová).
3. Moravské lidové tance, taneční kroky - valašský krok, lašská polka, odzemkové kroky (Dráteník, Pilky, Černá vlnka, Lašský mazur, Ondraš, Kopaničářský čardáš, Sedlácká, Čeladenský, Starodávný).
4. Country tance, taneční kroky - chůze, polka, swing (Zuzana, Nine pine, Virginia reel).
5. Tance jiných národů - Řecké, Moldavské, Makedonské, Španělské.
6. Moderní taneční techniky - kontrakce, relees, brush, triplets, obraty a základní skoky, drobné pohybové vazby
7. Společenské tance - základní kroky a figury pro Standardní a Latinskoamerické tance.
Rytmická gymnastika a tanec, jako specifické formy hudebně-pohybové výchovy, jsou zaměřeny na kultivaci pohybového projevu a osvojování si esteticko-koordinačních dovedností v úzké vazbě pohybu s hudbou. Obsahem předmětu jsou teoretická východiska oborů Gymnastika a Tanec a praktický nácvik optimálně rytmizovaných hudebně-pohybových činností, osvojování si vybraných pohybových dovedností pohybového základu cvičení bez náčiní, zvládnutí základní techniky cvičení s náčiním, znalosti a provedení vybraných tanečních technik a tanců.
Absolvent předmětu je způsobilý vytvářet a realizovat gymnastické a taneční programy cvičení s hudbou.