Obsah výuky: Přednášky:
1. Úvod do základů antropomotoriky jako vědního oboru. Konstrukty motoriky (pojmosloví, taxonomie motoriky, tělesná cvičení, tělesná zdatnost, fylogeneze motoriky).
2. Motorické předpoklady - teorie motorických schopností a motorických dovedností (kondiční a koordinační schopnosti, struktura motorických schopností, rozdíly mezi motorickými schopnostmi a motorickými dovednostmi).
3. Komplex silových a rychlostních schopností (struktura, biologická podstata, diagnostika - vybrané příklady, vývoj).
4. Komplex vytrvalostních a obratnostních (koordinačních) schopností (struktura, biologická podstata, diagnostika - vybrané příklady).
5. Základy testování a měření v tělovýchovné a sportovní praxi, základní vlastnosti motorických testů.
6. Testové systémy. Eurofit pro mládež a Eurofit pro dospělé, Unifittest 6-60, Fitnessgram, Senior fitness test.
7. Somatický a motorický vývoj jedince - ontogeneze motoriky (periodizace, charakteristika jednotlivých období, biologický věk. Semináře:
1. Projevy motorické laterality v tělocvičné a sportovní praxi. Diagnostika, praktické ukázky.
2. Základní matematicko-statistické postupy pro zpracování dat. Míry závislosti.
3. Skupinové testování základních motorických schopností, záznam testových výsledků, zpracování individuálního motorického profilu.
4. Zpracování výsledků testování, standardizace dat, interpretace, principy norem a standardů pro individuální hodnocení motoriky.
5. Vybrané testy pro diagnostiku motorických schopností, testy motorické docility.
6. Skupinové měření vybraných znaků tělesné stavby, stanovení somatotypu, interpretace výsledků s použitím doporučených standardů a norem.
7. Stanovení biologického proporcionálního věku. Shrnutí, kontrola zápo čtových požadavků
Seznámení se základním pojmoslovím a principy tělesného pohybu a lidské motoriky uplatňované v rámci tělovýchovné a sportovní činnosti. Motorické schopnosti a motorické dovednosti.
Motorický a somatický vývoj. Somatická typologie.
Základy testování a diagnostiky motoriky.