Přednášky:
1. Speciální pedagogika jako vědní disciplína, její vývoj, systém, předmět a cíle. Vývoj vztahu společnosti s akcentem na pedagogický přístup k lidem s postižením. Terminologie ve speciální pedagogice.
2. Současné trendy ve speciální pedagogice. Metody a principy speciální pedagogiky. Cílové skupiny speciální pedagogiky.
3. Základy somatopedie. Významné osobnosti somatopedie z historického pohledu. Problematika tělesně postižených, nemocných a zdravotně oslabených jedinců. Možnosti vzdělávání jedinců s tělesným postižen ím, jedinců nemocných a zdravotně oslabených. Rehabilitační a kompenzační pomůcky v somatopedii.
4. Základy psychopedie. Významné osobnosti psychopedie z historického pohledu. Charakteristika jedinců s mentální retardací. Systém vzdělávání jedinců s mentální retardací v ČR. Různé (alternativní) formy péče o osoby s mentální retardací.
5. Základy oftalmopedie. Významné osobnosti oftalmopedie z historického pohledu. Charakteristika jedinců se zrakovým postižením. Specifický přístup k lidem se zrakovým postižením. Systém vzdělávání jedinců se zrakovým postižením v ČR. Rehabilitační a kompenzační pomůcky v oftalmopedii.
6. Základy surdopedie. Významné osobnosti surdopedie z historického pohledu. Charakteristika jedinců se sluchovým postižením. Specifický přístup k lidem se sluchovým postižením. Systém vzdělávání jedinců se sluchovým postižením v ČR. Kompenzační pomůcky pro lidi s poruchami sluchu, sluchová protetika. Komunikace sluchově postižených.
7. Základy logopedie. Význam komunikace. Nejčastější typy poruch řeči a terapeutický přístup k lidem s tímto druhem postižení. Komplexní služby pro jedince s narušenou komunikační schopností.
8. Základy etopedie. Významné osobnosti etopedie z historického pohledu. Klasifikace a charakteristika poruch chování. Patologické závislosti. Specifika klientů spadající do etopedické péče. Přehled a charakteristika školských zařízení.
9. Osoby se sociálním znevýhodněním. Přístup k jedincům z odlišných kulturních a etnických skupin. Interkulturní výchova. Strategie ve vzdělávání minorit se zaměřením na romské etnikum.
10. Problematika kombinovaného postižení. Přístupy k lidem s kombinovaným postižením. Hluchoslepota.
11. Problematika specifických poruch učení. Reedukace.
12. Problematika specifických poruch chování. Přístup k jedincům s ADHD/ADD.
13. Problematika autismu - pojetí, etiologie, znaky autistického chování, cíle výchovy a vzdělávání žáků s autismem, program TEACCH. Specifika práce s autisty.
14. Integrace dětí, žáků a studentů se specifickými potřebami do běžných škol a integrace lidí s postižením na běžný trh práce. Legislativa.
Předmět podává ucelený přehled poznatků z oblasti výchovy a vzdělávání jedinců s různými formami znevýhodnění a seznamuje posluchače s dějinami a současným pojetím oboru speciální pedagogiky. Předmět posluchače dále seznamuje s jednotlivými cílovými skupinami daných podoborů se zaměřením především na somatopedii a také s konkrétními speciálně pedagogickými metodami a přístupy.
Náplní přednášek budou rovněž aktuální problémy edukace žáků se zdravotním postižením, zdravotním a sociálním znevýhodněním a se speciálními vzdělávacími potřebami, přičemž budou rovněž představeny nové metody a trendy výchovy a vzdělávání výše uvedených skupin jako i postoje a trendy většinové společnosti.