Charles Explorer logo
🇨🇿

Sportovní specializace 1 - sportovní lezení

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PSPP438

Sylabus

Přednášky: 1. Vývoj horolezeckých disciplín (první osidlování hor, novověk, zlatá éra alpinismu, přelom 19-20 století, situace po 2. světové válce, současné pojetí horolezectví). 2. Významné horolezecké osobnosti (světové i české) a jejich přínos k rozvoji horolezectví. 3. Vývoj sportovního lezení a jeho současný stav. 4. Sportovní lezení a horolezectví. Jejich vzájemný vztah. Definice pojmů (sportovní lezení, volné lezení, technické lezení, tradiční lezení, bouldering, solo-lezení, soutěžní lezení, klasické horolezectví, „sportovní“ horolezectví). Hodnocení výkonu a klasifikace obtížnosti - vývoj a současný stav. Porovnatelnost obtížnostních stupnic pro horolezectví a sportovní lezení. 5. Využívání lezeckých aktivit v tělovýchovných systémech (filantropismus, turnéři, přirozená metoda, projekt Dobrodružství, překážkové dráhy…). Vývoj sportovního (soutěžního) lezení a rozvoj umělých stěn. 6. Soutěžní lezení. Historie a současný stav soutěžního lezení. Disciplíny soutěžního lezení, pravidla. 7. Konstrukce lan, smyček a pomocných šňůr. 8. Konstrukce a design jistících pomůcek a karabin. 9. Konstrukce a design lezeckých stěn, bezpečnostní prvky. 10. Biomechanické aspekty lezeckých pádů. 11.-13. Technika lezení a biomechanické principy lezeckého pohybu. 14. Didaktické postupy nácviku lezecké techniky u dětí a dospělých.

Semináře: 1. Základy techniky lezení na umělé stěně, hlavní chyby a jejich odstranění. 2. Nastavení trupu v lezení, průpravná cvičení. 3. Nastavení dolních končetin a chodidla v lezení, průpravná cvičení. 4. Nastavení ramen a loktů v lezení, průpravná cvičení. 5. Poloha zápěstí a prstů při lezení. 6. Specifika lezení na umělé stěně a na skále 7. Specifika lezení v položeném, kolmém a převislém profilu. 8. Vztahy mezi průměrem lan a jistícími pomůckami. 9. Použití smyček a pomocných šnůr při lezeckých aktivitách. 10. Automatické jistící pomůcky - benefity a rizika 11. Svěrné mechanismy sloužící k výstupu po laně 12. Použití základních uzlů ve sportovním lezení 13. Slanění - základní postupy a improvizované formy 14. Záchranné techniky ve sportovním lezení

Anotace

Předmět se věnuje historickému vývoji horolezeckých a lezeckých aktivit. Jsou představeny různé pohledy na klasifikaci lezeckých disciplín. Detailně je diskutována problematika hodnocení výkonu v lezení. Předmět se dále věnuje materiálně technickému zabezpečení lezeckých aktivit.

Seznamuje studenty s konstrukcí lan, smyček a dalšího materiálu. Je uvedena problematika lezecké techniky jako východiska zahájení tréninkového procesu. Z praktického hlediska je předmět zaměřen na zvládnutí veškerých metodických technik k bezpečnému lezení a na didaktické postupy tréninku základní techniky lezení.