Přednášky: 1. Struktura výkonu ve sportovním lezení, systémový přístup k tréninku. 2. Popis zatížení ve sportovním lezení. Fyziologická odezva organismu a energetická náročnost aktivity. Faktory ovlivňují fyziologickou odezvu. 3. Diagnostika kondičních předpokladů ve sportovním lezení 4-5. Trénink maximální síly ve sportovním lezení (fyziologické zákonitosti, intenzita a objem zatěžování). 6. Trénink silové vytrvalosti (fyziologické zákonitosti, intenzita a objem zatěžování). 7. Trénink vytrvalosti (fyziologické zákonitosti, intenzita a objem zatěžování). 8. Kritický výkon ve sportovním lezení a jeho detekce 9. Přepětí a přetrénování, únava 10. Nutrice u sportovních lezců 11. Zotavení po výkonu 12-13. Trénink ve sportovním lezení. Obecné postupy. Periodizace. 14. Ontogenetické zákonitosti tréninku dětí a mládeže
Cvičení: 1. Struktura lezecké hodiny, specifika lezeckého rozcvičení pro různé disciplíny. 2-5. Diagnostika kondičních předpokladů pro sportovní lezení 6-7. Didaktické postupy při tréninku lezecké vytrvalosti. 8. Stanovení kritického výkonu při lezení a při izolovaných cvičeních 9. Didaktické postupy při tréninku silové vytrvalosti. 10. Didaktické postupy při tréninku maximální síly. Využití boulderingu. 11-12. Didaktické postupy při tréninku maximální síly. Využití izolovaných cvičení. 13-14. Didaktické postupy při tréninku maximální síly. Využití „campusu“, rotační hrazdy, žebříků, apod.
Předmět se zabývá teorií tréninku ve sportovním lezení. Je představena struktura výkonu a detailněji je rozebrána oblast kondičních faktorů.
Diskutována je především oblast fyziologických faktorů. V praxi jsou demonstrovány používané testy k hodnocení předpokladů pro lezecký výkon a detailně rozebrány různé přístupy k rozvoji obecných a lezecky specifických kondičních předpokladů.