Charles Explorer logo
🇨🇿

Ochrana člověka za mimořádných událostí I

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PTUS190

Sylabus

1. Úvod do studia předmětu OČMU-I, cíle výuky, studijní materiály pro předmět PTUS190 a PTUS191. 2. Právní předpisy a důležité dokumenty z oblasti integrovaného záchranného systému, ochrany obyvatelstva a požární ochrany. 3. Vymezení pojmů (terminologický slovník pojmů) z hlediska krizové legislativy. 4. Integrovaný záchranný systém a jeho složky. 5. Stálé orgány pro koordinaci složek integrovaného záchranného systému - organizace spojení, stupně poplachů v rámci integrovaného záchranného systému. 6. Historie ochrany obyvatelstva v České republice, systém řízení ochrany obyvatelstva a pojetí ochrany obyvatelstva ve vybraných státech Evropské unie. 7. Práva a povinnosti právnických a fyzických osob při mimořádných událostech. 8. Hasičský záchranný sbor ČR a jednotky požární ochrany. 9. Úloha Policie ČR a její zapojení do integrovaného záchranného systému. 10. Zapojení zdravotnické záchranné služby do integrovaného záchranného systému a úloha zdravotnictví při řešení mimořádné události. 11. Základní organizační a technická opatření ochrany obyvatelstva a jejich plánování, vyplývající z koncepce, schválené usnesením vlády č. 805, ze dne 23. října 2013 a zprávy o stavu ochrany obyvatelstva v ČR, schválené usnesením vlády č. 977, ze dne 2. prosince 2015. 12. Postavení a úkoly státních orgánů a orgánů územních samospráv při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací. 13. Druhy mimořádných událostí, jejich členění a působení - typologie podle původu. 14. Koordinace složek integrovaného záchranného systému při společném zásahu - zásady koordinace, úrovně řízení.

Součástí je praktická výuka na pracovišti OPIS MV-GŘ HZS ČR a v areálu HZS ČR ve Zbirohu (prostory záchranného útvaru HZS ČR, humanitární základna a muzeum hasičské techniky a civilní ochrany).

Anotace

Cílem předmětu OČMU-I je poskytnout studentům základní informace, týkající se problematiky integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“) a ochrany obyvatelstva (dále jen „OO“) z hlediska úkolů a opatření, a to od historie až po současnost. V úvodu předmětu jde především o seznámení se s přehledem právních předpisů a vymezením základních pojmů z hlediska krizové legislativy. V rámci IZS jsou zařazeny základní informace k jednotlivým složkám IZS, stálým orgánům pro koordinaci složek IZS a havarijnímu plánování. Předmět se zabývá postavením (práva a povinnosti) právnických a fyzických osob při mimořádných událostech a dále postavením a úkoly státních orgánů a orgánů

územních samospráv při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací. Součástí je praktická výuka na Operačním a informačním středisku IZS Generálního ředitelství HZS ČR, a dále v prostorách areálu HZS ČR ve

Zbirohu (záchranný útvar HZS ČR, humanitární základna a muzeum hasičské techniky a civilní ochrany). Student tak získá všeobecný přehled o postavení IZS a plnění úkolů v oblasti OO v podmínkách ČR.