1-2. Úvod do předmětu, c íle a požadavky. Historie CMAS. 3-4.
Bezpečnostní a výcvikové směrnice Svazu potápěčů České republiky a CMAS 5-6- Posuzování a výběr potápěčů pro sestavování buddy týmů. 7-8. Zásady a praktické využití orientace pod vodou. 9-10.
Zásady vyhledání, vyzvedávání a přemisťování předmětů pod vodou. 11-12. Plánování a organizace potápěčských akcí většího rozsahu ze břehu i z plavidla.
Plánování opakovaného ponoru skupiny potápěčů včetně plánu spotřeby vzduchu, dekompresního postupu a plánu řešení krizové situace. 13-14. Zásady výběru místa pro potápění podle mapy, přílivových tabulek a povětrnostních podmínek. 15-16.
Základy vedení malého plavidla na moři a řekách s ohledem na potápění. 17-18. Specifika potápěčské techniky ve větších skupinách.
Principy fungování a použití. 19-20. Obsluha vysokotlakého kompresoru a zásady přepouštění vzduchu. 1.
Používaní lanové techniky ve středních hloubkách a při zacházení s těžkým předmětem pod hladinou. 2. Úrazy způsobené mořskými živočichy a jejich prevence. 3. Řešení krizové situace ve středních a větších hloubkách. Sebezáchrana a záchrana potápěče pod vodní hladinou.
Poskytování první pomoci včetně podávání kyslíku 4. Závěrečný test.
Vědomosti se prověřují při závěrečných testech písemně, kdy je nutno správně vyřešit nejméně 80 % otázek a příkladů.
Předmět je určen pro plně vycvičené potápěče, kterým nabízí rozšíření znalostí a dovedností tak, aby mohli vést a organizovat potápěčskou skupinu. Připraví posluchače na mezinárodní zkoušky Potápěč CMAS P*** - Vedoucí potápěč.
Do udělení kvalifikace Potápěč CMAS P*** musí uchazeč uskutečnit nejméně 60 ponorů ve volné vodě, z toho nejméně 30 v náročnějších podmínkách.