Charles Explorer logo
🇬🇧

Special Physical Training II

Class at Faculty of Physical Education and Sport |
PVOT131

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Kurz: Základy přežití I Výuka obsahuje odbornou terminologii, fyziologické a psychologické aspekty přežití, zásady pohybu a orientace v neznámém terénu, zásady přesunu v různých terénních a klimatických podmínkách v letním období, způsoby určování souřadnic na mapách, základy navigace podle GPS, druhy úkrytů a přístřešků v létě, zásady pro rozdělávání a udržování ohně, druhy ohňů, příčiny a důsledky dehydratace, význam a zásady dodržování pitného režimu, způsoby získávání a úpravy vody v nouzi, zásady výživy v nouzi, zdroje potravy, způsoby jejího získávání a přípravy, mezinárodní a smluvené nouzové signály, prostředky a způsoby signalizace, bezpečnostní opatření a pravidla ochrany zdraví při výcviku základů přežití, zásady hygieny a předcházení poškození zdraví, příčiny, projevy a důsledky vyčerpání a podchlazení organismu a možnosti jeho předcházení, prostředky a způsoby přepravy raněného v improvizovaných podmínkách. Tematika:

1. Teorie přežití, základní pojmy a pravidla

2. Pohyb a orientace v terénu

3. Osobní ochrana před nepříznivými vlivy počasí, budování úkrytů, pobyt v terénu

4. Využití ohně

5. Získávání a úprava vody, opatřování a příprava stravy

6. Péče o materiál, výroba improvizovaných nástrojů a pomůcek

7. Nouzová signalizace

8. Prevence poškození zdraví, první předlékařská pomoc - transport raněného * Kurz: Vojenské lezení II Kurz je zaměřen na použití výstroje vojáka a její modifikace v souvislosti s technikami vojenského lezení. Dále prohlubuje povelovou techniku, zacházení s horolezeckým materiálem a popis a vysvětlení funkce jednotlivých pomůcek. Praktická výuka probíhá v horském skalním prostředí v letních podmínkách a zaměřuje se i na techniku a taktiku postupu družstva přes skalní překážky. Tematika:

1. Vytváření jistících stanovišť

2. Lezení druholezce a prvolezce

3. Lezení za ztížených podmínek

4. Techniky výstupů po laně

5. Technika a taktika postupu lanového družstva

6. Kontrolní cvičení * Kurz: Boj zblízka II Výuka v kurzu pojednává o základních vitálních a zranitelných místech na lidském těle, úderových plochách vztahujících se k výcviku boje zblízka v resortu Ministerstva obrany, terminologii a charakteristice základních technik I. stupně BZ, výstroji vojáka v souvislosti s technikami boje zblízka, motorickém učení v souvislosti s osvojením technik boje zblízka a sebeobranných technikách boje zblízka beze zbraně. V praktické části je pozornost zaměřena na boj beze zbraně proti napadení držením a škrcením zpředu nebo zezadu. Při výcviku boje na zemi je kladen důraz na obranné polohy s následným přechodem do útočné pozice a odpoutání se od útočníka nebo přípravou na použití speciálních technik. Tematika:

1. Tematické oblasti výcviku boje zblízka

2. Základní techniky

3. Obrana proti držení a škrcení - napadení zepředu

4. Obrana proti úderům a kopům

5. Obrana proti držení a škrcení - napadení zezadu

6. Trénink na cvičné úderové cíle

7. Trénink se spolucvičencem ve stoje a na zemi

8. Kontrolní cvičení * Kurz: Vojenské plavání I V kurzu jsou probírány zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při výcviku ve vojenském plavání, zásady pro překonávání vodní překážky, způsoby překonávání vodní překážky. Vedle nácviku technik vojenského plavání a jejich účelném využití ve ztížených a proměnlivých podmínkách. Praktický výcvik probíhá ve své základní podobě v plaveckém bazénu. Na základní plavecké dovednosti a využití základních prostředků pro potápění pokračuje výuka na vodním toku a stojaté vodě v souvislosti s výukou skrytého překonávání vodní překážky a základů sebezáchovy při pádu do vody a záchrany. Tematika:

1. Teorie vojenského plavání

2. Plavání za ztížených podmínek

3. Záchrana tonoucího

4. Plavání ve skupině dopomoc a indisponovanému

5. Ovládání plavidla

6. Plavání a přeprava materiálu pomocí INP

7. Využití lezeckého materiálu při vojenském plavání

8. Brodění

9. Skryté plavání

10. Plavání v noci

11. Kontrolní cvičení

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je rozčleněn do jednotlivých kurzů, ve kterých se absolventi učí dovednosti ve speciální tělesné přípravě.

Výuka se skládá z pětidenního kurzu základů přežití, kde je absolvent prakticky seznámen s přežitím v letních podmínkách. Na předchozí úsek studia navazuje čtyřdenní kurz vojenského lezení a třídenní kurz boje zblízka. Oba kurzy navazují na výuku v předmětu „Základy speciální tělesné přípravy II“. Součástí předmětu je i kurz vojenského plavání, kde jsou absolventi seznamováni se způsoby překonávání vodních překážek.