Charles Explorer logo
🇨🇿

Speciální tělesná příprava 1

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PVOT143N

Sylabus

* Základy přežití II Výuka obsahuje odbornou terminologii základů přežití, didaktické formy vedení výcviku, zpracování písemné dokumentace k vedení zaměstnání (plán, písemná příprava, metodický list), fyziologické a psychologické aspekty přežití, zásady pohybu a orientace v neznámém terénu v zimním období, bezpečnostní opatření a pravidla ochrany zdraví při výcviku základů přežití v zimních podmínkách, výběr místa pro odpočinek a vybudování úkrytu před nepohodou v zimním období, druhy úkrytů a přístřeší v zimě, rozdělání ohně improvizovanými způsoby, způsoby určování souřadnic na mapách, základy navigace podle GPS, příčiny a důsledky dehydratace v zimních podmínkách, význam a zásady dodržování pitného režimu, způsoby získávání a úpravy vody v nouzi, zásady výživy v nouzi, zdroje potravy, mezinárodní a smluvené nouzové signály, prostředky a způsoby signalizace, zásady hygieny a předcházení poškození zdraví, příčiny, projevy a důsledky vyčerpání a podchlazení organismu a možnosti jeho předcházení, prostředky a způsoby přepravy raněného v improvizovaných podmínkách. Tematika:

1. Teorie přežití, základní pojmy a pravidla

2. Pohyb a orientace v terénu

3. Osobní ochrana před nepříznivými vlivy počasí, budování úkrytů, pobyt v terénu

4. Využití ohně

5. Získávání a úprava vody, opatřování a příprava stravy

6. Péče o materiál, výroba improvizovaných nástrojů a pomůcek

7. Nouzová signalizace

8. Prevence poškození zdraví, první předlékařská pomoc - zásady hygieny, prevence poškození zdraví, svépomoc a první pomoc, transport raněného * Vojenské lezení III Výuka zahrnuje využití technik vojenského lezení při záchraně člověka, jde o různé formy a techniky pro vytahování a spouštění raněné osoby za účelem pozdějšího transportu. Druhá část výuky představuje využití fixních lan. V průběhu kurzu je prohlubována terminologie, didaktické zásady a bezpečnostní návyky v terénních podmínkách. Tematika:

1. Právní aspekty při pohybu mimo VVP a dokumentace k vedení výcviku VL

2. Spouštění osob a materiálu

3. Vyprošťování osob a materiálu vytažením

1. Improvizované transportní prostředky

2. Fixní lana

3. Komplexní výcvik

4. Kontrolní cvičení* Vojenské plavání II Výuka obsahuje zásady organizace a všestranného zabezpečení zaměstnání ve vojenském plavání, didaktické zásady výuky, základy hydrologie, mechanismy působení vodního prostředí a jejich účinky na člověka, zásady překonávání vodních překážek jednotlivcem a malou jednotkou, metodické zásady výcviku vojenského plavání, bezpečný pohyb ve stojaté i tekoucí vodě při vojenských činnostech, ovládání malého plavidla, příprava pracoviště na jednotlivá témata vojenského plavání, výběr a použití materiálu pro výcvik, zpracování písemné dokumentace k vedení zaměstnání (plán, písemná příprava, metodický list), organizace a řízení záchranné akce, osobní zásah k záchraně tonoucího, poskytnutí první pomoci. Tematika:

1. Teorie vojenského plavání

2. Základy hydrologie

3. Zdokonalovací výcvik plaveckých dovedností

4. Plavání za ztížených podmínek

5. Překonávání vodní překážky, využití INP

6. Záchrana tonoucího

7. Plavání za ztížených podmínek

8. Záchrana tonoucího - osobní zásah

9. Plavání ve skupině, dopomoc indisponovanému

10. Ovládání plavidla

11. Plavání a přeprava materiálu pomocí INP

12. Skryté plavání

13. Brodění

14. Plavání v noci

15. Kontrolní cvičení * Speciální tělesná příprava II Výuka obsahuje zásady pobytu a pohybu v neznámém terénu, pravidla pro udržení bojeschopnosti při zvýšené zátěži a nepříznivých klimatických podmínkách, bezpečnostní pravidla pro činnosti z oblasti STP, povelovou techniku a smluvené signály pro provádění činností ve STP, způsoby nošení a využití výstroje a výzbroje v souvislosti s prováděním činností ve STP (samopal, pistole, taktická vesta, taktické popruhy a batohy). V průběhu kurzu překonávají absolventi umělé a přírodní překážky (skalní a vodní překážky) jednotlivě nebo s dopomocí, popřípadě s použitím dostupných pomůcek. Pohybují se během a chůzí v členitém terénu s důrazem na volbu správného tempa a techniky pohybu, plánování trasy přesunu, orientace v terénu podle mapy, buzoly a GPS, překonávání vysokých vertikálních překážek, převýšení nebo vodní překážky s výstrojí, výzbrojí a materiálem. Absolventi prokazují schopnost reagovat na napadení protivníkem technikami boje zblízka, schopnost sebezáchovy s cílem zachování života a zdraví při pobytu a pohybu v terénu nebo v izolaci, improvizaci a účelné samostatné jednání, spolupráci a komunikaci ve skupině, poskytnutí první pomoci a transportu raněného členitým terénem s využitím nesené výstroje nebo speciálních prostředků, a to vše při nedostatku času a prostředků v podmínkách vysoké fyzické a psychické zátěže. Tematika:

1. Překonávání překážek

2. Házení

3. Pohyb a orientace v terénu

4. Boj zblízka

5. Vojenské lezení

6. Vojenské plavání

7. Základy přežití - sebezáchova Výuka navazuje na předmět Základy speciální tělesné přípravy 1 a

2. Studijní opory jsou umístěné v moodle: - https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=6129 - https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=6130

Anotace

Předmět navazuje na výuku v bakalářském studijním programu Vojenská tělovýchova, tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání. Cvičební hodiny směřují k výuce nových dovedností, ale především i k vedení výcviku předáváním již naučených dovedností v souladu s didaktickými poznatky. V praktickém pojetí směřuje výuka k posílení odolnosti vůči fyzickým a psychickým zátěžím, podporu sebedůvěry, samostatnosti a schopnosti spolupráce v malé skupině.

Obsahem předmětu jsou pětidenní kurz základů přežití v zimních podmínkách, čtyřdenní kurz vojenského lezení a třídenní kurz vojenského plavání. Kurzy jsou zakončeny zápočtem a zkouškou. Součástí zkoušky je i přezkoušení pro získání osvědčení instruktora ve vojenském plavání a základech přežití.

Závěrečným pětidenním kurzem Speciální tělesná příprava II jsou absolventi prověřeni ze samostatného plnění

úkolů v jejich komplexním pojetí ze všech témat speciální tělesné přípravy v letních podmínkách se zaměřením na spolupráci v malé skupině.