Charles Explorer logo
🇨🇿

Muzikoterapie a Feldenkreisova metoda

Předmět na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
PZTV064N

Sylabus

Muzikoterapie

Přednášky: 1. Historie. Nejstarší zmínky o spojení hudby a medicíny. Koncepce formování člověka pomocí hudby v předoasijských kulturách, v Egyptě a v antickém Řecku. 2. Nové koncepce muzikoterapie koncem 17. století. Muzikoterapeutické koncepce opřené o psychoanalýzu. 3. Teoretické základy muzikoterapie. 4. Cíle a možnosti využití muzikoterapie s osobami se zdravotním postižením v praxi. 5. Hudba a její vliv na vegetativní funkce. Hudba jako prostředek v psychoterapii. 6. Metody muzikoterapie: racionální, sugestivní. 7. Metody muzikoterapie: atraktivní, tréninková, interpersonálně korektivní apod.

Cvičení: 1. Aktivní muzikoterapie - hra na tělo, představení se. Jednoduché rytmy a jejich ozvučení. 2. Terapeutické využití muzikoterapie. Terapeutický záměr při volbě zpívaných písní a poslechu hudby. 3. Seznámení s Orffovým instrumentáriem. Základní prvky komunikace s muzikoterapií. 4. Receptivní muzikoetrapie spojená s kreslením. 5. Modelování práce s klienty při použití nástrojů, cvičení na empatii. 6. Diskuse, zhodnocení kursu a plnění zápočtových požadavků. 7. Zápočtový test.

* FELDENKRAISOVA METODA

Přednášky: 1. Úvod do Feldenkraisovy metody. Osobnost Moshe Feldenkraise. Historie a současnost metody. Anatomická, fyziologická, neurologická a psych. východiska ke vzniku metody. 2. Základní teorie pro cvičební lekce: myslet na to, co děláme, neplýtvat energií, správně dýchat, zvažovat rychlost, kterou máme cvičení procvičovat. 3. Obraz Já a složky, které se něm významně podílejí. Zkoumání motorické části obrazu našeho Já. 4. Otázky spjaté s uvědomováním si svého těla. Rozdíly ve schopnosti, které máme v odhadu velikosti jednotlivých částí svého těla. 5. Význam systematické kultivace jednotlivých pohybů lidského těla. 6. Předpoklady, které ovlivňují zkvalitňování pohybové činnosti. Pohyb, jako důležitý faktor pro sebehodnocení a uvědomění. 7. Význam dýchacích pohybů.

Cvičení: 1. Co je správné držení těla.“Rovně“ jako estetický pojem. Automatická a vědomá kontrola držení těla. 2. Dynamické spojení mezi polohami stoje a sedu. 3. Vztah vědění, senzibility a pohybového projevu. 4. Význam výchozí polohy pro prociťování jednotlivých segmentů lidského těla v napětí i uvolnění. 5. Dechová cvičení. Pohyby žeber, bránice, a podbřišku, na nichž závisí kvalita dechové funkce. 6. Cvičení pro kontrolu polohy pánve. 7. Cvičení pro okohybné svaly.

Anotace

Charakteristika:

Seznámení s teoretickou a praktickou částí muzikoterapie, jak je aplikována ve zdravotnictví, vzdělávání a sociální péči.

Feldenkraisova metoda hledá cesty ke zlepšení funkce nejen pohybového systému skrze pomalý pohyb a prohloubení sebeuvědomění. Můžeme říci, že svojí promyšlenou a z hlediska cvičence pozornou pohybovou praxí, ovlivňuje celý lidský organismus. Proto je zařazena do studijního programu jako významná zdravotně tělovýchovná metoda.