Přednášky:
1. Úvod do problematiky a význam sportu pro osoby se zdravotním postižením či znevýhodněním. Základní terminologie, definice, rozdělení.
2. Historie sportu zdravotně postižených. Organizace sdružující zdravotně postižené sportovce a profesionály pracující v oboru.
3. Psychosociální aspekty postižení a aplikovaných tělesných aktivit. Problematika komunikace.
4. Testování a pohybový režim osob s postižením. Problematika klasifikace ve vrcholovém sportu.
5. Sport neslyšících a osob s poruchami zraku. Biomedicínská charakteristika (příčiny, důsledky, rozdělení a specifika). Možnosti, indikace a kontraindikace pohybových aktivit.
6. Sport osob s tělesným postižením (poranění míchy, mozková obrna, amputace atd.). Dtto.
7. Sport osob s postižením intelektu a poruchami chování či komunikace (mentální retardace, autismus, poruchy učení). Dtto. Semináře:
1. Adaptace a její principy. Speciální kompenzační pomůcky pro sport zdravotně postižených.
2. Seznámení s vybraným sportem pro jedince s poruchou hybnosti (boccia / indoor kurling).
3. Seznámení s vybraným sportem pro jedince s poruchou zraku (goalball / showdown).
4. Sportovní klub vozíčkářů - představení aktivit a managementu z pozice parasportovce.
5. Sport zdravotně postižených z pohledu fyzioterapeuta / prezentace kasuistik studentů.
6. Hospitace / stáž I - praktická ukázka sportovních aktivit zdravotně postižených (návštěva sportovního oddílu / soutěže).
7. Hospitace / stáž II - praktická ukázka sportovních aktivit zdravotně postižených (návštěva sportovního oddílu / soutěže). Veškerá komunikace i případná distanční výuka (v případě potřeby) probíhá přes MS Teams. Podpůrné materiály najdete na Moodle: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=4177
Předmět seznamuje studenty s problematikou aplikovaných pohybových aktivit /APA/ a sportu zdravotně postižených. Zabývá se různými aspekty jednotlivých typů zdravotních postižení a představuje možnosti pohybových aktivit pro osoby se specifickými potřebami na různých úrovních sportovní činnosti.
Důležitost předmětu pro fyzioterapeuta spočívá v získání informací o možnostech sportovních aktivit např. po úrazech, při neurodegenerativních onemocněních (např. po propuštění z rehabilitačního ústavu či ukončení ambulantní rehabilitace) jako prevence civilizačních onemocněn í způsobených inaktivitou, i o možnostech sportovních aktivit pro děti se speciálními potřebami, které jsou součástí celoživotní ucelené rehabilitace.