Obsah výuky: Přednášky:
1. Obor tělovýchovného lékařství. Historie a organizace TVL péče, preventivní a léčebná činnost oddělení, prohlídky sportovců, zdravotní skupiny.
2. Akutní onemocnění v tělesné výchově a sportu. Natažení, natržení, přetržení svalu, šlachy, mechanizmy a příčiny sportovních úrazů. Nejčastější sportovní úrazy, problematika léčby sportovních úrazů, náhlá smrt ve sportu, vagová smrt, úrazová zábrana.
3. Chronická onemocnění v tělesné výchově a sportu. Poškození pohybového systému, příčiny vzniku chronického poškození, nejčastější poškození, problematika léčby.
4. TVL a sportující populace, problematika pohybové aktivity v závislosti na věku jedince. Pohyb u novorozenců, kojenců, batolat, v předškolním školním, dospělém, středním a vyšším věku.
5. TVL a sportující populace, problematika pohybové aktivity u žen. Vliv pohybu na dospívající děvčata, menstruační cyklus a menopauza u žen.
6. Problematika klimatických faktorů v TVL - působení chladu, podchlazení, adaptace.
7. Problematika klimatických faktorů v TVL - působení tepla, křeče z horka, tepelné vyčerpání a selhání, adaptace, organizace sportovních podniků v těchto podmínkách.
8. Problematika nepříznivých faktorů prostředí v TVL - pohybová aktivita v denaturovaném prostředí.
9. Působení faktorů kyslíků síry a dusíku v průběhu pohybové aktivity, radioaktivní látky, těžké kovy atd.
10. Únava v tělesné výchově a sportu. Fyziologická a patologická únava, přetrénování, přepětí, zchvácení, abstinenční syndrom.
11. Drogy a sport. Organizace antidopingových aktivit, současná situace ve sportu a pohybových aktivitách, dopingové skupiny, metody a někdy zakázané dopingové látky, antidopingové aktivity.
12. Problematika ?sociálních drog" ve sportu /alkohol, nikotinismus, konzumace kávy/.
13. Výživa a sport. Zásady, role cukrů, tuků a bílkovin, vitamíny, minerální látky, stopové látky, suplementy.
14. Pitný režim ve sportu. Odpovídající příjem tekutin před, v průběhu a po sportovním výkonu, problematika alkoholu, metabolizmus vnitřního prostředí, suplementy v pitném režimu sportovce.
15. Pohybová aktivita v prevenci civilizačních onemocnění.Vliv pohybu v civilizačních onemocněních pohybového, oběhového, dýchacího systému, metabolick á onemocnění, problematika obezity.
16. TVL a branné sporty. Problematika létání a parašutismu, přetížení, dynamický náraz, potápění a barotrauma, kesonová nemoc, otrava dusíkem, kyslíkové opojení. Semináře:
1. Tělovýchovně lékařské prohlídky, anamnéza, základní klinické vyšetření.
2. Vyšetření a základní poruchy ve vztahu ke sportovní činnosti pohybového systému - horní polovina těla /páteř, rameno, loket, zápěstí/.
3. Vyšetření a základní poruchy ve vztahu ke sportovní činnosti pohybového systému - dolní polovina těla /kyčel, koleno, kotník a noha/.
4. Vyšetření oběhového systému.
5. Hodnocení růstu, vývoje a stavby těla sportovce.
6. Zátěžová diagnostika ve sportovní medicíně.
7. Závěr kurzu, zhodnocení kurzu, diskuse o obsahu kurzu, testování získaných znalostí.
Obsahem výuky je teoretické seznámení s oborem TVL, akutním a chronickým onemocněním ve sportu, se vztahem pohybu a sportující populace, s výchovou k antidopingu, s problematikou branných sportů a funkční diagnostikou ve sportovní medicíně.V praktických seminářích je kladen důraz na nácvik tělovýchovně lékařského vyšetření, zejména pohybového a oběhového systému. Studenti jsou dále seznámeni s metodami hodnocení růstu a vývoje a užívané funkční diagnostiky.