Charles Explorer logo
🇨🇿

Společenské vědy v interdisciplinární perspektivě

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YAK47007

Sylabus

Struktura zkoušky:

Zkouška se skládá ze tří segmentů: 1) Písemné zkoušky, jejíž cílem je ověřit studentovu znalost základních pojmů a koncepcí. 2) Písemné interpretace odborného textu či publikace, které jsou uvedeny v seznamu povinné literatury. 3) Ústní prezentace tří empirických témat a objasnění metody, kterou lze uplatnit při výzkumu jednoho z nich (podle určení zkoušejícího).

Základní literatura:BAUMAN, Z., Globalizace ? důsledky pro člověka, Praha: Mladá fronta, 2000.BERGER P., LUCKMANN, T., Sociální konstrukce reality, Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1999.  GIDDENS, A., Důsledky modernity, Praha: Sociologické nakladatelství, 1998. GOFFMAN, E., Stigma, poznámky o způsobech zvládání narušené identity, Praha: SLON, 2003. MOŽNÝ I., Česká společnost: nejdůležitější fakta o kvalitě našeho života, Praha: Portál, 2002.

Velký sociologický slovník, Praha: Akademia, 1996. WALLERSTEIN, I. AT AL., Kam směřují sociální vědy, Praha: Sociologické nakladatelství, 1998.

Anotace

Zkouška patří mezi povinné souborné zkoušky. Cílem zkoušky je ověřit a zhodnotit poznatky, které studenti získali v rámci úvodních a výběrových předmětů vypisovaných a nabízených společenskovědním modulem. Zkouška pokrývá témata z oborů sociologie, psychologie, antropologie a ekonomie. Zkouška má dvě části. Metodologickou

část vypracovává student písemně doma, musí ji však být schopen ústně před komisí obhájit. V ústní části zkoušky student před komisí prezentuje na základě nastudované literatury vybraná témata z předložené nabídky. Zkouška ctí zásady liberálního studia: student si sám volí, na kterém z nabízených textů a témat osvědčí svoje získané dovednosti pracovat na poli společenských věd.