1. (7/10): Úvod (vývoj disciplíny, rozdělení, základní koncepty)
2. (14/10): Ontologie a epistemologie nemoci (realismus a relativismus; knowledge a belief v epistemologii nemocí)
3. (21/10): Ontologie a epistemologie nemoci II. (nemoc a tělo jako objekt x subjekt, univerzální x individuální, alternativní ontologie)
4. (28/10): Hodina odpadá!!! (státní svátek)
5. (4/11): Antropologie těla (tělo v sociálních vědách, komunikační funkce těla, fyzický kapitál, identifikace, genderovanost těl)
6. (11/11): Medikalizace
7. (18/11): Léčiva a závislosti
8. (25/11): Konzumerismus – Bourdieu (habitus a lifestyle)
9. (2/12): Alternativní medicíny – Giddens (reflexive self a konzumace AM – příklad ájurvédy)
10. (9/12): Otázka efektivity medicín a sebeléčby - Womack
11. (16/12): Ritualizace zacházení se zdravím – Mary Douglas
12. (6/1): Shrnutí probraných témat a diskuse témat esejí
Kurz poskytuje přehled jedné z nejdynamičtějších sub-disciplín současné antropologie – medicínské antropologie. Důraz bude kladen na sociokulturní perspektivu (především interpretativní a kritická medicínská antropologie), přičemž budou představeny stěžejní debaty, které se v rámci medicínské antropologie rozvinuly.
Cílem je na vybraných příkladech prezentovat, jakým způsobem byla a jsou v sociálních vědách studována témata související se s problematikou zdraví, nemoci, a medicínských systémů v rámci širšího politicko-historického kontextu. Hlavními tématy budou způsoby interpretace a zacházení se zdravím, nemocí a medicínami; tématizace těla a tělesnosti; medikalizace; medicínský pluralismus a role politiky a moci v distribuci zdraví a nemoci.
Kurz bude veden formou kombinace přednášek a semináře, kde budou vyloženy klíčové koncepty, jež budou následně diskutovány na příkladu jejich aplikací za pomoci ukázek z literatury, či z dalších médií (videa, články na internetu, fotografie).