Konkrétní témata hodin budou upřesněna po tom, co si studenti vyberou témata svých projektů. Na seminářích budou následně diskutovaná příbuzná témata, jež budou ilustrována právě prostřednictvím konkrétních studentských projektů.
Povinná literatura a) před výběrem projektů: Hrešanová, E. (2012): Medicínská antropologie a její aplikace in Hirt, T. a kol "Vybrané kapitoly z aplikované sociální antropologie". Západočeská univerzita v Plzni. b) před realizací projektů: Punch, K. 2006. Úspěšný návrh výzkumu. Praha: Portál, s. 35-50.; Nedbálková, K. 2007. Etnografie: Jedna ruka kreslí druhou aneb Jak se dělá etnografický výzkum. In ŠVAŘÍČEK, R., ŠEĎOVÁ, K. a kol: Kvalitativní výzkum v pedagogických vědách. Praha: Portál, s. 114-122. c) před prezentací výstupů: Konopásek, Z. (1997): Co si počít s počítačem v kvalitativním výzkumu: Program Atlas/ti v akci. Biograf 12, 106 odst.
Návrhy oblastí, v rámci kterých mohou studenti vybírat témata svých projektů: tělo a tělesnost; konstrukce, či zažívání nemoci, zdraví; léčiva; sebeléčba; alternativní způsoby zacházení se zdravím; tradiční české / evropské léčitelství (možno i historicko-antropologická perspektiva)
Program: 1. (2/3): přednáška - představení kurzu i subdisciplíny medicínské antropologie (MA) 2.– 6. (16/3; 23/3) : seminář - diskuse vybrané teorie a metod MA na základě zadané literatury + diskuse témat studentských projektů 7. – 9. (18/4 - 23/4): TERÉNNÍ VÝJEZD!!!! - terénní výjezd Český Krumlov (studenti, kteří neúčastní, zpracovávají projekty individuálně) 10. – 11. (27/4; 4/5?) seminář - analýza a interpretace dat 12. (18/5): prezentace studentských projekt ů
Kurz je určen studentům se základní znalostí teorie a metod antropologie. Seminární formou studenty seznamuje s aktuálními tématy, jež jsou zpracovávány v rámci medicínské antropologie.
Prostřednictvím představení základních metod a konceptů medicínské antropologie a diskuse konkrétních případových studií z této oblasti jsou studenti vedeni k navržení vlastního projektu, jeho realizaci a prezentaci závěrů. Kurz sestává ze dvou třetin prezenční výuky, kde se bude analyzovat zadaná četba, jež bude navržená, aby se tematicky překrývala se studentskými mini-projekty.
Tyto projekty je možné realizovat jak v průběhu semestru ve vybraném terénu např. v rámci Prahy, ši na terénním výjezdu v Českém Krumlově. Terénní praxe bude probíhat blokově, kdy budou studentům hrazeny výdaje na ubytování a cestu.
Studenti, kteří se nezúčastní pětidenního výjezdu, budou vedeni k samostatnému zpracování projektu za podpory povinných konzultací s vyučující. Kurz je vyučován v českém jazyce, zatímco terénní praxe bude vedena v jazyce anglickém.
Vlastní práce studentů, stejně jako konzultace je možné realizovat v obou jazycích.