Charles Explorer logo
🇨🇿

Rozprava s rodilým mluvčím

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBEA001

Sylabus

* Studijní literatura:

* Povinná:

ŠTĚPÁNEK, L., HAAFF, J. de. Academic English, Akademická angličtina. Průvodce anglickým jazykem pro studenty, akademiky a vědce. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3577-1.

* Doporučená:

MEŠKO, D. a kol. Akademická příručka. České upr. vydání. Martin: Osveta, 2006. ISBN 80-8063-219-7.

Anotace

Rozprava s rodilým mluvčím je dvoustupňový atest, v němž si student vyzkouší svou dovednost na akademické úrovni zpracovat téma podle svého zájmu a adekvátně o něm diskutovat v bázovém jazyce (v angličtině, němčině nebo francouzštině). 1) Na téma, které si sám vybere, zpracuje synopsi, v níž by měly zaznít různé názory, náležitě podložené prameny, a odůvodnění vlastního stanoviska. Synopse by měla být dobře strukturovaná a držet se tématu.

V této fázi by měl student znát i základní terminologii. 2) Na základě náležité synopse je pozván ke kolokviu, kde své téma přednese a krátce o něm podiskutuje se zkoušejícím. Cílem atestu je naučit se téma k diskusi jasně presentovat a držet se jej, rozlišit různé možné náhledy a konečně doložit a odůvodnit názor vlastní.

Pro FJ a NJ platí stejné požadavky. Jediný rozdíl je v tom, že na atest ve FJ a NJ se nevypisují žádné termíny, ale je třeba se na něj individuálně e-mailem přihlásit u zkoušejícího dr.

Felixe Boreckého (FJ) - felix.borecky@fhs.cuni.cz nebo Veroniky Körner-Beneš (NJ) - vkorben@gmail.com a domluvit se na konkrétním termínu. Podrobný návod, jak má synopse vypadat a co lze od zkoušky očekávat, najdete v souboru dostupném na stránce předmětu v SISu.

Velmi doporučujeme si jej prostudovat. Upozornění: K tomuto atestu je naprosto nutné se připravovat bez ohledu na termíny, abyste měli synopsi hotovou a mohli se přihlásit ke zkoušce, jakmile budou termíny vypsány.

Budete-li postupovat obráceně, velmi pravděpodobně se stane, že synopsi nestihnete včas odevzdat.