1) Seznámení s kurzem, požadavky, atestace
2) Jazyk nahuatl – klasický nahuatl a současná podoba jazyka, výslovnost
3) Popis jazyka: číslovky, slovesa, nácvik četby
4) Popis jazyka: množné číslo, lexikum
5) Popis jazyka: tranzitivní slovesa /Kodexy I
6) Popis jazyka: zájmena;
7) Popis jazyka: lokativ/ Aztécká poezie
8) Popis jazyka: přípony, minulý čas
9) Současná tvorba v nahuatlu
10) Referáty
11) Závěrečný text Povinná literatura: Launey, Michel. An introduction to classical Nahuatl [online]. New York: Cambridge University Press, 2010 dostupné z NKP.cz HINGAROVÁ, Vendula. Indiánské jazyky v Mexiku. in: Mexiko 200 let nezávislosti, Červený Kostelec: Mervart, 2010, s. 261–283. Křížová, Markéta. Aztékové: půvab a krutost indiánské civilizace. Praha: Aleš Skřivan ml.,
2005. 125 s Huehuehtlahtolli: svědectví starého slova: rétorika, morální a teologická filosofie předkolumbovského Mexika. Překlad Librado Silva Galeana. Brno: CERM,
2002. Slavík, Ivan, ed. . V nakl. BB art
1. vyd. Praha: BB/art,
2005. 170 s. (vybraných 5 básní, doslov s. 159-170) dostupné z NKP.cz
Volitelný kurz seznamuje s jazykovou situací v Mexiku a zaměřuje se na nejznámější a nejrozší řenější indiánský jazyka - nahuatl. Nahuatlem hovoří dnes 1,5 milionů Mexičanů a dříve jím hovořili i staří Aztékové.
V počáteční fázi kolonizace byla napsána v nahuatlu celá řada písemností (kodexy, historické i literární útvary). Kurz studenty seznámí se základy nahualtu - jeho gramatickou i lexikální podobou.
Součást kurzu budu i četba koloniálních textů a současných textů psaných mluvčími nahuatlu. Dotkneme se i otázek týkající se fungování menšinových jazyků a literatury psané v indiánských jazycích.