Charles Explorer logo
🇨🇿

Židovství v české a evropské kultuře

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBEC161

Sylabus

1/ Helénizované židovství v antice („pozdní“ knihy Písma, Flavius Josephus, Filón)  2/ Židovství v pozdně antickém křesťanství (Órigenés, Jeroným)  3/ Židovství v předmoderní Evropě, ve Španělsku zvláště (od Maimonida k Terezii z Ávily)  4/ Židovství v předmoderních českých zemích (od velikonočního pogromu přes rudolfinský zlatý věk po „svatého“ Šimona Ábelese  5/ Haskala čili židovské osvícenství: Mendelssohn a Lessingův Moudrý Nathan  6/ Romantismus a objev židovství jako „přitažlivého jiného“ (Herder a orientalistické novočtení Bible, „hebrejské melodie“)  7/ Asimilované židovství a modernita, v německojazyčné kultuře zvláště (Heine, Freud, Zweig, Weininger)  8/ Katolická ambivalence antisemitismu a filosemitismu (Bloy: Spása skrze Židy; Maritain, Gertrude von le Fort)  9/ Český filosemitismus a antisemitismus národní a náboženský (Nebeský, Havlíček, Kosmák, Vrchlický, Baar, Deml)  10/ Hledání židovské identity ve věku nacionalismů: jidiš a hebrejština, asimilacionismus a sionismus (Šolem Alejchem, I. B.

Singer, Chaim Bialik, Theodor Herzl)  11/ Židovství, Rusko a revoluce (Trockij, Babel, Chagall); antisemitismus stalinský a disidentský (Solženicyn, Šafarevič)  12/ Literatura po šoa a literatura post-po šoa (Paul Celan, Philip Roth, Amos Oz)  13/ Cesty českého židovství ve 20. století (Jiří Langer, Jiří Orten, Jiří Weil, Arnošt Lustig, Karol Sidon...)

Anotace

Židovství je možno nahlížet "zevnitř", v jeho teologii, (orto)praxi a vývoji náboženském, kulturním a politickém. Tento předmět volí cestu opačnou, tedy pohled "vnější", kontextuální: Jak jsou viděni Židé a židovství (náboženské, národní, politické)ze zorného úhlu kultur a komunit většinových? Jak se Židé do nich zařazují nebo od nich oddělují? Jakou dynamikou procházejí v průběhu evropských dějin stereotypy protižidovské, nebo (vzácněji) se Židy a židovstvím sympatizující?