Tématické okruhy:1) Peripatetická tradice a její reflexe v patristice.2) Stoická tradice a její reflexe v patristice.3) Epikurejská tradice.4) Platónská tradice (střední platonismus a novoplatonismus).5) Filón z Alexandrie (alegorická metoda, koncept logu).6) Iústin Martis: první setkání filosofie a křesťanství.7) Kléméns z Alexandrie: základní pojmy - gnósis, logos, teleiósis, anapausis apod.8) Kléméns z Alexandrie a jeho koncepce paideia.9) Órigenés a vznik křesťanské theologie: koncept apokatastasis a koros.10) Órigenův koncept křesťanské výchovy (universita duší).11) Problematika ortodoxie a heterodoxie, ariánství a Nikájský koncil.12) Valentinská gnóse, základní charakteristika, gnóstická antropologie, kosmologie apod.Povinná literatura:HEER, F., Evropské dějiny ducha, Praha: Vyšehrad,
2000. Doporučená literatura:ARENDTOVÁ, H., Život ducha I., Praha: Aurora, 2001DODDS, E., Pohané a křesťané ve světě úzkosti, Praha: Petr Rezek, 1997RÁDL, E., Útěcha z filosofie, Praha: Svoboda,
1994.BRUNSCHVICG</
Cílem kursu je představit římský podíl na evropské tradici. Vycházíme z pojetí Remi Braguea, představenéhov knize Evropa,římská csta.
Budeme se převážně věnovat římským dějinám a myšlence imperia zrozené z ducha řecké tradice, byť velmi specifickým způsobem. Důležitým motivem je otázka, zdali a nakolik se křestanská tradice zrodila z ducha římské říše, astala se v jistém smyslu jejím dovršením.
Teto výklad bude v některém z dalších semestrů pokračovat vývojem této myšlenky s vrcholem v papežské revoluci v 11. století, a posléze vnikem moderního státu. Bližší podrobnosti k atestaci tohoto kurzu najdete v Moodle v odevzdávárně pod názvem Úvodní kurzy a cykly (UKC).
Tam je také popsán způsob zadávání úkolů, odevzdávání referátů a podmínky atestace. Na konkrétní vhodné texty upozorním v jednotlivýchh přednáškách.