Charles Explorer logo
🇨🇿

Klíčové momenty a evropské kontexty dějin Československa 1918-1938 a jejich historiografická reflexe

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBH130

Sylabus

1) Jak vzniká výklad historické události, jevu, epochy a proč jsou možnosti výkladu různé až protichůdné. 2) Početí Československa v lůně I. světové války aneb jak historiograficky rozhodnout mezi zvůlí a historickou nutností. 3) 28. říjen 1918 - symbol: darovaná svoboda, legionáři vybojovaná republika nebo uchopení zodpovědnosti ve chvíli zhroucení státu? Pro koho je to bod zlomu a pro koho banalita? 4) Versailleská smlouva resp. obecněji mírové smlouvy z pařížských předměstí: diktát nebo obdivuhodné řešení gigantického problému? Diskuse historiků, politiků a žurnalistů. 5) Slovensko, slovenská společnost a idea, resp. realita ČSR: šance pro „mladou společnost“ nebo vnitřní kolonie republiky? 6) Od 20. března 1919 k vstupu Němců do čsl. vlády roku 1926: šance a osud československých Němců ve středoevropském srovnání a jeho dobová i dnešní reflexe. 7) Československá ústava z roku 1920: základ demokracie nebo brutální diktát nepatrné většiny velkým menšinám? Otázka židovské národnosti a migračních menšin. 8) Velká hospodářská krize a její bezprostřední důsledky ve světě, Evropě a Československu. 9) Od Rapalla k Lokarnu, aneb systém evropské (ne)bezpečnosti / problém menšin a pokusy o jeho řešení. 10) Bylo vítězství nacistů v Německu roku 1933 nevyhnutelné? Proč k němu došlo a jaké mělo důsledky pro ČSR? Proč v Čechách není čtena aktuální literatura na toto dodnes významné téma? 11) Volby roku 1935 jako přelomový úspěch německých nacistů v ČSR a tvrdý start k Mnichovu aneb jak reflektujeme vnitřní boj o charakter republiky? 12) Rok 1938 anebo co znamenal „Mnichov“ pro Československo, Čechy a pro Evropu? Historiografická reflexe.

Literatura: Bude průběžně zpřístupňována během kursu

Anotace

Přednáška se zaměří na události, které měly zásadní nebo dokonce zlomový charakter pro vznik, ustavení charakteru, významné krize a nakonec nacistické rozbití Československa. Tematizován je stát i jeho multinacionální společnost.

Cílem kursu je ukázat nadregionální dimenzi, podmíněnost a kontext těchto momentů a zároveň objasnit, proč jsou tyto události a jejich průběh v českém i zahraničním dějepisectví líčeny nejednou diametrálně odlišně.