25.2. - Mezi historií, psychologií a psychiatrií. Dějiny mentalit, psychohistorie, dějiny institucí, dějiny vědy. 3.3. - Kdo z nás je normální? Hranice mezi normou a nemocí, úchylkou v lidském chování v naší době a v historii (společný pokus o definici). Freud a dějiny, Darnton a mentality. 10.3. - Seminář odpadá 17.3. - Dějiny psychiatrie ve filmu - debata.
V přípravě. 24.3. - Od Hippokrata po Freuda. Letem psychiatrickým bádáním a světem I.
Paradigmata. 31.3. - Od Hippokrata po Freuda. Letem psychiatrickým bádáním a světem II.
Osobnosti. 7.4. - Emoce, vášně a jednání. Nejen osvícenská diskuse. 14.4. - Věda o štěstí. Koučování podle osvícenců. 21.4. - Od melancholie po depresi, póza a/nebo nemoc. 28.4. - Hermafroditi, upíři a čarodějnice. 5.5. - Sny a jejich výklad v dějinách I. 12.5. - Sny a jejich výklad v dějinách II. 29.5. - zápočet, atest (formou krátkého eseje na určené téma)
Budeme se převážně zabývat obdobím, kdy psychiatrie jako obor bud´ ještě neexistovala, či se teprve začínala utvářet a formovat své koncepty. Z pohledu dějin mentalit a kulturních dějin se zaměříme na prožívání lid í minulosti, na jejich pocity, emoce, jednání, představy a touhy. Podíváme se také na dobovou vědu o člověku
/souhrn věd/ a její snahu lidi nějak uchopit, utřídit, zařadit, označit; jejich jednání a emoce pak převést do racionálního, utilitárního a popsatelného systému. Pokusíme se pochopit, kudy procházela v dané době hranice normálnosti, jak se měnila, co bylo a co ještě nebylo považováno za patologii, a jak se případné odchylky léčily.
Kromě dobových konceptů štěstí, optimismu, strachu, melancholie, mánie, se podíváme také na případy
čarodějnictví, revenantů, upírů a hermafroditů a na to, jak se tyto jevy snažili racionalizovat například osvícenští vědci, především lékaři. Seznámíme se následně s protagonisty již formující se psychiatrické léčby a s některými jejich pacienty, abychom se postupně dostali až do doby S. Freuda.