1. Úvod do problemetiky sociálních a hospodářských dějin 19. století 2. Česká společnost na přelomu 18. a 19. století. 3. Průmyslová revoluce, vznik, příčiny, průběh 4.
Průmyslová revoluce, sociální a hospodářské důsledky a jejich dopady na společnost 5. Demografický vývoj, proces urbanizace 6.
Formování národní identity, propojení sociálních a národnostních vazeb 7. Tradiční i nové vrstvy české společnosti 8. Životní styl v bydlení, stravování a oblékání 9.
Volný čas a jeho využití 10. České země před první světovou válkou, hospodářské a sociální změny v Rakousko-Uhersku a v českých zemích. 11. Shrnutí problematiky, zdůraznění hlavních trendů
Kurs sleduje základní tendence sociálního i hospodářského vývoje české společnosti od přelomu 18. a 19. století do první světové války ve středoevropských a celoevropských souvislostech. Poskytuje vhled do mnohovrstevného procesu proměn české společnosti na cestě od tradiční k moderní společnosti. Ústředním motivem je pojem společenské modernizace probíhající s různou intenzitou v jednotlivých rovinách společenského života.
V rámci didaktických přístupů bude kombinována forma přednášky a cvičení s dodatečným prostorem pro diskusi. V přednáškové části si studenti budou osvojovat základní faktografické znalosti, terminologii, metody i konceptualizací současných sociálních dějin.