1) Pojem filosofie dějin. Jeho původ. Dualismus věd: vědy idiografické a nomotetické, (vědy o kultuře a vědy o přírodě, duchovědy a přírodovědy atd.) Windelband, Rickert, Dilthey. Odlišné perspektivy vysvětlení a porozumění.
2) Pojem dějin v konceptu filosofie dějin. Lineární,cyklické, analytické a punktuální (současná nesoučasnost) pojetí.
3) Pojem filosofie v konceptu filosofie dějin. Ontologické, metalistické a lingvistické paradigma filosofie. Paradigma konce filosofie.
4) Vynoření problematiky dějin v novověkém myšlení. Její spjatost s novou antropologi í novověku, s teorií státu a problémy politiky. Sebevědomí a sebezachování jako základní principy novověké společnosti a státu.
5) Historické poznání a historické vědomí. Vznik pojmu historické vědomí a jeho zfilosofičtění M. Heideggerem. Dějiny a sociologie. Monokauzalita, polykauzalita a individuální kauzalita historicko sociálních fenomenů. Typy jednání. Funkce a struktury.
6) Legitimizační chápání dějin a problém smyslu (- semantický, objektivovaný, kulturní, nómický, subjektivně míněný atd.). Smysl dějin a dějiny smyslu.
7) Protiklad historického a osvícenského rozumu. Teorie a dějiny, logické a historické, struktury a události, společnost a národ. Tzv. Lamprechtstreit v německé historiografii.
8) Historická fakta a historické pojmy. Tzv. heterogenní a homogenní kontinuum. Konstrukce předmětů historického a sociálního poznání.
9) Konstituce historických a společenskovědních pojmů. Tzv. ideální typy jako typy individuí a typy procesů. Ideální typy, historická centra a symbolické formy.
10) Poznání hodnoty a zájmy. Objektivita a hodnocení.
11) Pojem ideologie: positivistický (O. Neurath, R.Carnap), marxistický (Marxovo falešné vědomí a Leninův vědecký světový názor), wissensociologický (K.Mannheim) a pojetí genealogizace (Nietzsche a Foucault).
12) Vysvětlení a porozumění. Interpretace, kasuistika a hermeneutika. Weberův pojem porozumění výkladem.
13) Historismus dnes a jeho kritika. Tři teze ke kritice historismu a pokus o jejich vyvrácení. Multikulturní a demokratizační potenciál historismu.
14) Pojmy transformace, modernizace a pokrok.
Přednáška má zprostředkovat základní koncepty filosofie dějin a teorie společnosti, jejichž znalost je teoreticko-encyklopedickým předpokladem pro práci v oblasti historie, sociologie a antropologie.