Témata: 1) Vznik Československé republiky: touha a skutečnost. 2) Charakteristika Slovenska a Podkarpatské Rusi. Národnostní a náboženská mapa. 3) Pogromy v letech 1918-1920.
Příčiny, průběh, důsledky. 4) Česká krajní pravice a její vztah k menšinám. 5) Českoslovenští Němci a nový stát: od secese k vládní spoluúčasti. 6) Německá společnost a kultura v Československé republice. 7) Židé-asimilanti v Československé republice. Identita českožidovského hnutí. 8) Národní Židé v Československé republice.
Identita sionistického hnutí. 9) Poláci v Československé republice: dějiny česko-polských vztahů a jejich pokračování v novém státu. 10) Cikáni: legislativně i fakticky deklasovaná menšina. 11) Dějiny česko-jihoslovanských kontaktů. Pracovní migrace z Balkánu v Československu. 12) Tzv. druhá republika: od demokracie k nacionálnímu egoismu, od multietnicity k národnostní homogenitě. 13) První republika z českého, českoněmeckého a sudetoněmeckého pohledu.
Příčiny rozpadu československé demokracie.
Cílem kurzu je podat kritickou analýzu mezietnických a mezikulturních vztahů v první a v tzv. druhé republice, kde došlo k prudké změně společensko-politického klimatu. Prvořadá pozornost je zaměřena na menšinu německou, židovskou, polskou, romskou (v tehdejší terminologii cikánskou), chorvatskou a na menšiny jihoslovanské.
V závěru kurzu je analyzován rozpad soužití v období tzv. druhé republiky a na prahu protektorátu Čechy a Morava. Kurz je vybudován jako interdisciplinární (s jádrem v historii, etnologii, antropologii).