Přednášky:
1) Psací látka (papyrus, pergamen, papír), psací náčiní a inkoust: původ, výroba, vlastnosti a užití
2) Knižní vazba: typologie, technologie, vlastnosti a užití
3) Písmo a psaní: vývoj latinského písma ve středověku
4) Rukopisy a jejich funkce v českých zemích v evropském kontextu (hlavní fáze vývoje)
5) Kláštery I: benediktinský klášter v Břevnově; premonstrátský klášter v Milevsku (knihovna, typy rukopisných textů, jejich funkce a užití, provenience a cena)
6) Kláštery II: dominikánský klášter v Nymburku; augustiniánský klášter v Třeboni (knihovna, typy rukopisných textů, jejich funkce a užití, provenience a cena)
7) (Arci)biskupství: písemná komunikace při správě pražské církevní provincie; typy úředních knih, jejich funkce a obsah; farní knihovny (obsah, rozsah a cena knih)
8) Kapituly: Knihovna a archiv pražské metropolitní kapituly (vznik, vývoj a obsah)
9) Panovník: knihy na dvoře Karla IV. a Václava IV. (v širších chronologických i geografických souvislostech)
10) Univerzity: knihy a knihovny na pražské univerzitě; úřední rukopisy
11) Soukromé knihovny: středověcí intelektuálové a jejich knihy (rektor pařížské university a pražský scholastik Vojtěch Raňkův z Ježova; pražský generální vikář Adam z Ne žetic)
12) Města: městské úřední knihy (typologie); městský písař, katedrálové a veřejní notáři (působnost, sociální postavení)
13) Test Povinná literatura: BLÁHOVÁ, Marie. Pražská inteligence v pozdním středověku. In: Fejtová, Olga - Ledvinka, Václav - Pešek, Jiří (eds). Pražské městské elity středověku a raného novověku: jejich proměny, zázemí a kulturní profil: sborník příspěvků z
21. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, uspořádané ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve dnech
1. a
2. října 2002 v Clam-Gallasově paláci v Praze. Praha: Archiv hlavního města Prahy, 2004, s. 51-66. ISBN 80-86197-50-6. HLAVÁČEK, Ivan. Knihy a knihovny v českém středověku: (studie k jejich dějinám do husitství). Praha: Karolinum,
2005. ISBN 80-246-0917-7. HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. Arcibiskupství a písemná kultura ve středověku. In: Svět české středověké církve. Praha: Argo, 2010, s. 340-353. ISBN 978-80-257-0186-7. KRÁSA, Josef. Rukopisy Václava IV.
2. vyd. Praha: Odeon, 1974, s. 1-57.
Soubor přednášek podává přehled dějin středověké knihy v širších kulturních a politických souvislostech. Důraz je kladen nejen na vznik rukopisného kodexu (výroba pergamenu a papíru, knižní vazba, písmo), ale i na roli knihy v rámci různých sociálních prostředí (kláštery, kostely, university, města, panovnické dvory, etc.).
Případná distanční výuka bude mít formu videokonference (v MS Teams) a bude probíhat podle stanoveného rozvrhu.