1/ České duchovní dějiny – koncepty a spory o smysl2/ Kelti v Čechách3/ Slované v Čechách4/ Cyril a Metoděj aneb Byzanc na Moravě5/ Svatý Václav a Vojtěch aneb Evropa v Čechách6/ Svatý Prokop aneb Antimýtus rurálních Čech7/ Svatá Anežka aneb Františkánství v Čechách8/ Karel IV.: Čech, Němec, blouznivec?9/ Jan Hus a Jan Žižka aneb Osud křesťanstva v Čechách10/ Jednota bratrská aneb První česká kontrakultura11/ Ztracená česká renesance12/ Komenský a český exil13/ Nepomucenské Čechy barokní, katolické"
Koncept "duchovních dějin" jako specifické disciplíny se kdysi pokusil zformulovat Zdeněk Kalista, ovšem v~době krajně nepříznivé. "Duchovní dějiny""nejsou totéž co dějiny náboženské; jsou to dějiny ducha, dějiny idejí: dějiny myšlenek, které v~různých historických epochách navzájem zápasily o~vliv v~prostoru Zemí koruny české.
Náboženská otázka je ovšem jednou ze zásadních složek českých duchovních dějin (dle Masaryka vůbec otázkou hlavní). První semestr bude věnován monografickým přednáškám o hlavních zakládacích mýtech a identifikačních postavách předmoderní epochy: Kelti, Slované, české pohanství, Cyril a Metoděj, svatý Václav, svatý Prokop, Karel
IV., Jan Hus, Jan Žižka, Jednota bratrská, Komenský, český katolický barok. Přednášky věru nebudou pouze adorativní, nýbrž i kritické, analyzující rovněž „antimýty“, spojené s těmito figurami.
PŘEDNÁŠKY BUDU NATÁČET NA VIDEO NA YOUTUBE.