Autorka zjednodušeně řečeno předkládá problém vztahu myšlení a jednání, a to se zřetelem k monstróznímu a přitom banálnímu zlu totalitních systémů. V souvislosti s tímto problémem je pak zapotřebí referovat i charakter dalšího zásadního vztahu mezi nezjevností myšlení a zjevností jednání.
Zde pak Arentová při načrtnutí různých typů tohoto vztahu, které se v dějinách filosofie ustavily, naznačuje v pojednání Sókratovy odpovědi na otázku, co nás nutí myslet, i jisté možné řešení, které není ani únikem před zjevným světem ani bezmyšlenkovitým jednáním v tomto světě. Vedle této ústřední linie je v textu spousta dílčích zajímavých motivů a myšlenek, které stojí za připomenutí a mohou posloužit jako inspirující zdroj např. pro řešení kvestií u filosofického atestu.
Proto referát tohoto textu může mít tematicky obšírnější ráz. Nesmí se však ztratit jeho klíčové téma.
This is one of the "Important Books" listed for the guided reading programme at the Faculty of Humanities; as an integral part of the undergraduate liberal curriculum, this programme offers an opportunity to enhance students' knowledge in the humanities and social sciences, and thus helps the students not only to improve their preparation for the compulsory comprehensive exams, but also to gain deeper insight into the subject matters which they pursue in their final bachelor's thesis.