1. Úvod: Člověk ekonomický a člověk politickýEkonomický přístup k individuální a kolektivní volbě. Problém společenské koordinace. Suverenita spotřebitele a suverenita občana.
2. Mechanismy rozdělování zdrojů v ekonomiceAlokace zdrojů prostřednictvím směny. Paretovská efektivnost. Základní věty ekonomie blahobytu. Distributivní spravedlnost.
3. Veřejný sektor v rozvinuté ekonomiceAktivity veřejného sektoru. Měření veřejného sektoru. Ekonomické důvody pro existenci veřejného sektoru.4. Tržní selhání I: Pojmy a mechanismyExternality: pozitivní a negativní. Veřejné statky. Tragédie obecní pastviny. Soukromá a veřejná řešení externalit.5. Tržní selhání II: Ekonomie klimatických změnZměna klimatu jako tržní selhání. Analýza výnosů a nákladů změny klimatu. Hledání efektivních řešení problému změny klimatu.6. Chudoba, nerovnost, redistribuceAbsolutní a relativní chudoba. Nerovnost bohatství a příjmu. Globální trendy v nerovnosti. Politiky přerozdělování.7. Daně a jejich ekonomické dopadyDaně v Česku. Zdanění spotřeby a příjmu. Daňová distorze. Daňová optimalizace a daňové úniky.8. Mechanismy kolektivního rozhodováníArrowova věta o nemožnosti. Jednohlasnost. Většinové rozhodování. Condorcetův paradox. Tyranie většiny. Problém intenzity preferencí.9. Ekonomická teorie demokracieMoudrost davů. Condorcetova věta o porotě. Volební paradox. Racionální neznalost. Teorie expresivního a etického voliče.10. Zájmové skupinyParadox kolektivní volby. Dobývání renty. Selektivní pobídky. Společenské dopady působení zájmových skupin.11. ByrokracieByrokratický management. Problém pána a správce. Byrokratická nadprodukce. Problém byrokratické neefektivnosti.12. Omezená racionalita ve veřejném sektoruBehaviorální tržní selhání. Libertariánský paternalismus. Racionální iracionalita. Robustní demokracie.13. Závěr kurzu, test
Rozsáhlý veřejný sektor, který poskytuje řadu základních statků a služeb, přerozděluje příjmy a reguluje aktivity soukromých subjektů, je charakteristický pro všechny rozvinuté ekonomiky. Kurz se zaměří na důvody jeho existence, analýzu mechanismů jeho fungování i problematiku kolektivního rozhodování, které je pro něj charakteristické.
Budeme rovněž diskutovat, nakolik může využití poznatků ekonomie veřejného sektoru přispět k řešení palčivých společenských problémů dotýkajících se například rozmachu autoritářského populismu, nebo hrozby klimatických změn.