Datum
Přednášející
Název
Obsah 15.2.
Lukáš Hejtmánek
Úvodní hodina
Představení kurzu a povinností, Psychologie jako vědecká disciplína - Od Řecka po Nobelovu cenu 22.2.
Jitka Lindová
Strategie udržování partnera
Bude doplněno 1.3.
Petr Špecián
Behaviorální politická ekonomie
Přednáška se zaměří na problematiku demokratického kolektivního rozhodování a role, kterou v něm hrají omezení lidské racionality. Podíváme se také na to, jak (a zda vůbec) lze neblahý vliv omezené racionality korigovat s pomocí institucí. 8.3.
Klára Bártová
Vrozená či naučená? Sexuální orientace z pohledu psychologie a sexuologie
Je sexuální orientace vrozená, nebo ji může do jisté míry ovlivňovat i okolí a výchova? Jaký je rozdíl mezi sexuální orientací, chováním a identifikací? Kolik je vůbec populaci heterosexuálních, homosexuálních a bisexuálních mužů a žen? A existují i další sexuální orientace? Přednáška se bude zabývat nejen etiologií sexuální orientace, ale rovněž i dalšími aktuálními tématy a poznatky z oblasti psychologických a sexuologických výzkumů. 15.3.
Lenka Martinec Nováková
"Viděno" nosem a jazykem. Aneb o multimodální integraci nejen chemických smyslů
Přednáška bude věnována osvětlení pojmu a principů smyslové integrace nejen čichu a chuti. Má za cíl posluchače seznámit s tím, na kterých oblastech mozku její průběh závisí, s jejím vývojem zejména během rané ontogeneze a přínosům a efektům na vnímání nejen pachů a chutí. 22.3.
Lukáš Hejtmánek
Virtuální realita v psychologii: Od psychiatrie k prostorové navigaci
Virtuální světy jsou v psychologii užívány od 90tých let. Jejich původní užití v psychiatrii se rozšířilo i do dalších oblastí psychologie, a počítačové hry a virtuální realita jsou dnes součástí mnoha výzkumů zkoumajících paměť, emoce či sociální vnímání. V čem jsou tyto systémy užitečné a jak nám pomáhají porozumět duševnímu světu jedince? 29.3.
Iva Poláčková Šolcová
Kosmická psychologie
Co všechno se může dít s psychikou vlivem izolace, interakcí v malé sociální skupině, jak funguje mikrogravitace? 5.4.
Iva Holmerová
Stárnutí, kognitivní změny a demence. Změny chování ve vyšším věku
Bude doplněno 12.4.
Gabriela Seidlová Málková
Vývoj jazyka a gramotnosti pohledem moderní psychologie
Bude doplněno 19.4.
Miroslava Nováková Schöffelová
Využití p říběhů v psychologii a psycholingvistice
Studenti se seznámí s možnostmi využití vyprávění příběhů pro výzkum a diagnostiku jazykového a kognitivního vývoje a odchylek ve vývoji a uslyší ukázky příběhů dětí různého věku a na různé úrovni vývoje. Dále uvidí, jaké jsou výzkumné možnosti analýzy vyprávění, jak se s takovým vzorkem řeči pracuje a jaké nástroje pro získání a analýzu lze použít. 26.4.
James Pfaus
Sex: What has psychology got to do with it? 3.5.
Zsófia Csajbók
Mate preferences and mate choice from an evolutionary perspective, and depression in couples
Bude doplněno 17.5.
Lukáš Hejtmánek
Psychologická data a analýza
Proč potřebujeme používat čísla, abychom porozuměli pocitům? Úvod do statistiky a psychometrie
KURZ JE URČEN VÝHRADNĚ PRO STUDNETY/KY PRVNÍHO ROČNÍKU.
Kurz bude probíhat prostřednictvím týdenních prezentací členů katedry psychologie a věd o životě o jejich výzkumných projektech, a bude pokrývat širokou škálu psychologických témat, od kognitivní, vývojové, evoluční, sociální po psychologii sexuální či psychologii stáří. Součástí kurzu bude povinná četba v češtině i angličtině. Studenti se v rámci přednášek i v povinné četbě seznámí s výzkumným procesem, základy experimentálního designu a analýzy dat. Kurz bude zakončen písemným testem.
Absolvování kurzu a dobré výsledky v závěrečném testu budou zohledňovány při výběru studentů nad limit do předmětu Úvod do psychologie.