Atestace POVINNÝCH ZKOUŠEK: studenti mohou složit zkoušku vždy v předepsaném úseku studia a v úseku následujícím - poté už nikoli. Např. Úvod do ekonomie v 1. úseku svého studia, tj. v prvním ročníku studia, nejpozději ovšem do konce zkouškového období 2. úseku (ročníku) studia.
Povinná literatura: HOLMAN, R., Ekonomie, Praha: Beck, 2011. Celá kniha včetně otázek a příkladů.
Doporucená literatura: HEYNE, P., Ekonomický styl myšlení, Praha: Vysoká škola ekonomická, 1991.
Kurz ja přednášen ve spolupráci s PhDr. Wadimem Strielkowski, Ph.D., FSV UK.
Syllabus 1. Chování spotřebitele: užitečnost a poptávka. Chování výrobce: náklady a nabídka. Tržní rovnováha a efektivnost. Téma je přednášeno ve spolupráce s PhDr. Wadimem Strielkowski, Ph.D., FSV UK. 2. Směna, specializace a mezinárodní obchod. Nedokonalé trhy, informace a podnikatelé. 3. Konkurence a regulace. Zásahy státu do cen. 4. Poptávka po výrobních faktorech. Nabídka výrobního faktoru a renta. 5. Nabídka práce a trh práce. Nezaměstnanost. 6. Kapitál a úrok. Investiční rozhodování a podnikání. 7. Vlastnictví. Externality. 8. Veřejné zdroje, volné statky a veřejné statky. Veřejná volba. 9. Domácí produkt. Spotřeba, investice a rovnovážný HDP. Agregátní poptávka, agregátní nabídka a potenciální produkt. 10. Peníze a poptávka po peněžních zůstatcích. Bankovní soustava, tvorba peněz a trh peněz.. 11. Hospodářský cyklus. Hospodářský růst. Inflace. 12. Veřejné rozpočty a daně. Rozpočtové schodky a státní dluh. 13. Měnový kurz. Platební bilance a zahraniční dluh. Měnová politika.
Úvod do ekonomie je jednou z povinných zkoušek bakalářského studia. Cílem kurzu je seznámit studenty se základními pojmy makro a mikroekonomie, poukázat na souvislosti ekonomie s dalšími obory jako jsou antropologie, dějiny, právo, morálka, občanský sektor.
Dalším cílem je také položit společný vědomostní základ pro studenty prvních ročníků podobným způsobem jako v dalších povinných úvodních kurzech společenskovědního modulu (Úvod do sociologie, Úvod do psychologie).