Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do historie

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YBZB50000

Sylabus

         ZÁKLADNÍ TÉMATICKÉ OKRUHY K ÚVODU  DO  HISTORIE      1/ POLITICKÉ INSTITUCE ANTICKÉHO ŘECKA    2/ POLITICKÉ INSTITUCE ANTICKÉHO ŘÍMA    3/ LENNÍ SYSTÉM   4/ STAVOVSKÝ SYSTÉM    5/ ABSOLUTISMUS    6/ STŘEDOVĚKÁ MĚSTA    7/ PODDANSTVÍ A NEVOLNICTVÍ    8/ HOSPODÁŘSVÍ VE STŘEDOVĚKU A RANNÉM NOVOVĚKU    9/ POPULAČNÍ VÝVOJ A DĚJINY RODINY    10/ KŘESŤANSTVÍ A CÍRKEV DO 16. STOLETÍ    11/ KATOLICKÁ CÍRKEV PO TRIDENTSKÉM KONCILU     12/ EVROPSKÁ REFORMACE    13/ HUMANISMUS A RENESANCE    14/ OSVÍCENSTVÍ    15/ SEKULARIZACE    16/ PRŮMYSLOVÁ REVOLUCE A URBANIZACE    17/ NÁRODNÍ HNUTÍ A FORMOVÁNÍ MODERNÍCH NÁRODŮ    18/ LIBERALISMUS A FORMOVÁNÍ OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI    19/ TOTALITNÍ REŽIMY 20.STOLETÍ        

                            LITERATURA  K ÚVODU  DO  HISTORIE  

D.Miller, J.Coleman, W.Connolly, A.Ryan, Blackwellova encyklopedie politického myšlení, Praha 2000: heslo LIBERALISMUS, SOVĚTSKÝ KOMUNISMUS, FAŠISMUS, NÁRODNÍ SOCIALISMUS;

Fernand Braudel, Dynamika kapitalismu, Praha 1999, s.26-46;  

Richard van Dülmen, Kultura a každodenní život v raném novověku III, s. 13-43;  

Mircea Eliade, Dějiny náboženského myšlení II, Praha 1996, s.294-319;  

Ludmila Fialová a kol., Dějiny obyvatelstva českých zemí, Praha 1996, s.43-49 a 93-100;  

Pavel Floss, Proměny vědění, Praha 1978, s.161-188;  

Jacques Le Goff - Jean-Claude Schmidt (ed.), Encyklopedie stř

Anotace

Úvod do historie je povinný pro všechny studenty bakalářského studia. Zkouška má podobu písemného testu a přistoupit k ní je možné v závěru prvního ročníku a v průběhu druhého ročníku.

Atestaci je nutné získat nejpozději do konce druhého ročníku. Zkouška má podobu písemného testu, který ověřuje znalost resp. porozumění povinným textům, které jsou uvedeny v sylabu předmětu.

Ke zkoušce jsou zároveň vypsány tématické okruhy, ke kterým je žádoucí jednotlivé studijní texty vztahovat (platí, že jednotlivé texty jsou relevatní k jednomu, ale nezřídka také ke dvěma či třem tématickým okruhům, a proto nejsou samotným seznamem k určitým tématům přiřazeny). Při hodnocení výkonu studenta se klade důraz zejména na porozumění charakteru jednotlivých historických jevů, chápání souvislostí; faktografické podrobnosti mají svůj význam tehdy, jsou-li pro výklad funkční, pro znalost dat platí totéž s tím, že student má být vždy schopen charakterizovaný jev časově (popř. místně) zařadit.