Charles Explorer logo
🇬🇧

Tradition, Modernity and Nationalism in the Balkans/field excursion to Kosovo and the southern parts of the former Yugoslavia - practice

Class at Faculty of Humanities |
YDA184

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Prerekvizit:

Kurz/workshop je z kapacitních důvodů (zvládnutí studentů v terénu, místa v mikrobusu, ubytování, návštěvy v místních rodinách atd.) omezen na 8 studentů. Ti budou vybráni v konkurzu. Povinným prerekvizitem pro tento kurz je absolvování kurzu Nacionalismus v globalizovaném světě(přednáška-seminář) v tomto semestru. Vzhledem ke zaměření kurzu

(vizual/material culture a etnický konflikt) bude přednost při výběru kromě toho dána studentům, kteří v minulosti absolvovali kurz Sociální život věcí , nebo Antropologie války. Náklady na studenta se odhadují okolo 9 000 Kč a studenti si je budou musit hradit z vlastních zdrojů.

Anotace:

---Tradice, modernita a nacionalismus jsou tři navzájem úzce související koncepty, s jejichž značně kontradiktorní a mnohdy konfliktní dynamikou se můžeme setkat po celém světě, od postkomunistické Východní Evropy po zapadlé oblasti třetího světa. Oblasti bývalé Jugoslávie a Kosova zvláště jsou ideálním, kontrastním a přitom geograficky dostupným modelem, na němž lze tyto globální fenomény ukazovat a vyučovat; mnohé zde spatřené zkrátka platí v jistém smyslu obecně.

---Tato cca dvoutýdenní exkurze se bude snažit umožnit studentům se na vlastní oči setkat s jinak exotickým terénem nacionalistického konfliktu, poválečné rekonstrukce, invaze neřízené modernizace do světa tradic, venkovské populační exploze (na jedné straně a vysídlování horských oblastí na druhé), obrovské nezaměstnanosti a odlivu pracovních sil do

Západní Evropy, dočasného kolapsu státu a jeho infrastruktury po pádu komunismu, tradiční hygieny v moderních podmínkách a očekávání, že to vysněný národní stát změní.

---Nejde o poznávací zájezd, či školní výlet, ale o sadu, obvykle jednodenních, tématických workshopů probíhajících pokaždé na jiném, k tomu vhodném, místě přímo na Kosovu a v Srbsku. Od studentů se očekává aktivní spolupráce v níže uvedených workshopech. Vzhledem k tomu, že nemluví žádným z lokálních jazyků, je workshop zaměřen na metody vizual a material culture, fenomenologické a symbolické interpretace krajiny, sídel, architektury, interiérů, nacionalistických memoriálů a muzejí, populární kultury a spotřebního zboží, tak, jak se s ní mohli studenti seznámit v kurzu Sociální život věcí, na nějž workshop metodologicky přímo navazuje.

---Ubytování bude v terénních podmínkách, ve stanech, penzionech, podmínky a stravování značně tábornické, doprava pronajatým mikrobusem. Náklady na studenta se odhadují okolo 9 000 Kč a studenti si je budou musit hradit z vlastních zdrojů.

Sylabus - Témata terénních workshopů:

Každý den bude, vždy na jiném k tomu vybraném - vizuálně/materiálně ilustrativním - místě, probíhat nejprve úvodní přednáška a poté workshop na níže uvedená témata. Studenti budou pracovat metodou vizual/material culture nejprve pod vedením vyučujícího, po té ve dvojicích či samostatně.

Témata workshopů:

- Kosovo Pole jako krajina "národní/ch paměti/í". Kosovo jako "most mezi západem a východem", nebo jako "srbský

Jeruzalém"?

-Symbolická a fenomenologická analýza srbských a albánských nacionalistických památníků.

-Etnografické museum jako sídlo národní tradice.

-Populační exploze, překotná modernizace a urbanizace na kosovské vesnici.

-Jak se dnes liší srbská a albánská vesnice?

-Svět na "návsi" a za zdí: privátní a veřejný prostor na kosovské vesnici.

-Tradice a modernita ve funkci a architektuře současných venkovských domů.

- Tradice a modernita v životě dnešní albánské venkovské domácnosti.

- Co se to od časů dezintegrace Jugoslávie stalo s tradičními etnografickými terény, zapadlých vesnic, kam jezdily celé generace folkloristů?

- Kosovské město, jeho urbanismus a etnická segregace.

-Tradice a modernita v životě městské čaršije (- obchodního centra města).

-Tradice a modernita, funkce a ornament na balkánském tržišti a spotřební kultuře času globalizace.

Podmínky pro absolvování kurzu (obdržení známky):

Jde o workshop v terénu (viz výše). Po návratu z kurzu odevzdá každý student 12 cca 2-3 stránkových esejů na každé z 12ti témat z výše uvedených workshopů, doprovozený v příloze vlastními fotografickými vizualizacemi. Předpokládaná celková délka odevzdaných esejů by neměla překročit 35 stran. Na závěr exkurze bude také probíhat písemný test z nabytých znalostí.