Osnova: 1. Česká náboženská scéna 19. a 20. století: sekularizace a druhá konfesionalizace, Masaryk a "náboženství lidskosti", renesance českého protestantismu, náboženskost českého židovstva 2. České katolické milieu v rakouském kontextu 3. České katolické prostředí v první a v druhé republice a v protektorátu 4. Restaurace "Vyšehradu" a "Velehradu", Katolická moderna coby hnutí umělecké a reformní 5.
Stará Říše coby počátek katolické romantiky: od apokalypsy k nakladatelství 6. Jakub Deml coby "český Léon Bloy", Jaroslav Durych coby "katolický Karel Čapek" 7.
Katolická pravicová publicistika: Akord, Řád a Obnova, Schwarzenberg a Chudoba 8. Náboženská linie v českém regionalismu a ruralismu 9.
Spirituální poezie "v řadě" a "v samotách": Jan Zahradníček, Bohuslav Reynek a další 10. Problém "katolického románu": Jan Čep a Karel Schulz 11.
Klerikální kultura a její konflikt s laickým katolicismem 12. Katolicismus v konfrontaci s komunistickým režimem: represe a kompromisy, "(ne)utajený" druhý vatikánský koncil 13.
Katolicismus po roce 1989
Katolicismus jakožto společenský a kulturní fenomén jeví se spíše protikladným moderní mentalitě, kultuře a životnímu stylu. Tento protiklad ovšem byl a je kulturně inspirativní a plodný.
Přednáška mapuje základní důvody, fáze a politické i umělecké projevy konfliktu i pokusů o jeho překonávání v českých kulturních dějinách 19. a 20. století. Volně navazuje na přednášku ze zimního semestru, nabízející evropskou perspektivu. Účast na této přednášce není vázána na účast na přednášce ze zimního semestru.