* Povinná literatura:
Vzhledem k charakteru atestu povinná literatura není stanovena. Studneti budou soustavně recherchovat v zahraničních médiích k tématům, diskutovaným na semináři. K jejich historickému zázemíbudou poté také vyhledávat a referovat odbornou literaturu.
* Doporučená literatura:
Dušan Kováč - Michaela Marek - Jiří Pešek - Roman Prahl (edd.), Kultura jako nositel a oponent politických záměrů. Německo české a německo slovenské kulturní styky od poloviny 19. století do současnosti, Albis international Ústí nad Labem 2009.
Kultura jako oponent, multiplikátor i nástroj jak demokratické, tak autoritativní nebo totalitní politiky je v historiografii pevně etablované téma, spojené s formováním a obranou ob čanské společnosti. Současná Evropa
(včetně Ruska) ukazuje mimořádnou aktuálnost této problematiky. Její paradigma i diskurzivní pole se přitom v poslední dekádě velmi proměňuje, mj. v důsledku přesunu řady aktivit a diskusí na internet, resp. v situaci, kdy internet zůstává (až do vypnutí státem) poslední platformou svobodné reference a diskuse. Zároveň se ale právě internet (opět vedle řady tradičnějších forem kulturní či kulturně politické prezentace, a to včetně veřejných performací) stal polem různě polarizované a artikulované nenávisti, resp. snah o umlčení nebo zastrašení
„nekýžených“, v širokém smyslu slova kulturních konceptů, aktivit, názorů, argumentů. Seminář je veden scílem osvětlit na konkrétních, co možná široce kontextualizovaných kauzách tuto komplikovanou situaci aktuálního života evropské kultury.