Forma výuky: Výuka probíhá formou blokových setkání od 14:30 do 17:20. V průběhu ZS je to: 10/10, 24/10, 7/11, 21/1, 5/12, 19/12. Data setkání od ledna 2024 budou oznámena 8 týdnů předem. V těchto termínech zároveň probíhá Metodologický seminář. Práce v metodologickýh seminářích a v doktorském semináři se bude propojovat.
Povinná literatura: MCMILLAN Kathleen - WEYERS Jonathan. How to Write Dissertations & Project Reports. Upeer Saddle River, NJ: Prentice Hall, 2010. 286 s. ISBN 0273726935. PUNCH, F. Keith. Úspěšný návrh výzkumu. Praha: Portál, 2008. 230 s. ISBN 978-80-7367-468-7. SKOVAJSA, Marek. Příručka pro zpracování bibliografických odkazů při psaní diplomových a disertačních prací. Praha: Katedra studií občanské společnosti FHS UK, 2009. 28 s. Nepublikovaný dokument. ŠANDEROVÁ, Jadwiga. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách: několik zásad pro začátečníky. Praha: Sociologické nakladatelství, 2005. 209 s. ISBN 80-86429-40-7.
Studenti v rámci doktorského semináře prezentují alespo ň jednou během každého akademického roku po celou dobu svého studia výsledky svého doktorského výzkumu. Postupně představují projekt a teze doktorské práce, diskutují zvolenou metodologii a teoretický rámec, seznamují s dílčími a závěrečnými výsledky. Důraz je kladen na spolupráci se školitelem. Seminář probíhá interaktivní formou za aktivní účasti všech doktorských studentů oboru a pod vedením některého z vyučujících. Dále jsou součástí semináře pravidelné konzultace se školitelem.
Studenti mohou být v některém semestru rozděleni podle témat a seminář se konat za účasti studentů z různého ročníku a školitele.
Studenti v doktorském semináři rozvíjejí schopnost prezentovat vlastní vědeckou práci na veřejném fóru a osvojit si vhodnou formu představení jejích výsledků. Kurz studentům poskytuje kritickou zpětnou vazbu pro jednotlivé kroky jejich doktorského výzkumu a přípravy disertační práce. Slouží také k osvojení a procvičení základních dovedností nezbytných pro psaní disertační práce: tvorba bibliografických odkazů, etické otázky vědecké práce, písemná prezentace výsledků, různé žánry odborných textů, strukturace textu, časové plánování práce.
Vedle toho je smyslem semináře kultivace schopností potřebných k účasti na odborné diskusi, cvičení v dovednosti představovat a hájit vlastní názory na základě přesvědčivé a odborně podložené argumentace a podpora otevřeného postoje k jiným disciplinárním a metodologickým perspektivám.