Charles Explorer logo
🇨🇿

Fenomenologie I.

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMFH015

Sylabus

2. 10. „Phenomenology today, in France and Europe. The impact of Husserl´s and Merleau-Ponty´s work on the contemporary thinking” by Prof.

Bruce Bégout (University Bordeaux) and Prof. Annabelle Dufourcq (University Nijmegen) 9. 10. “Phenomenology in North America and the new reception of Merleau-Ponty” by Prof.

David Johnson (Boston College) 16. 10. Základní pojmy: vnímání 23. 10.

Základní pojmy: prostor 30. 10. Základní pojmy: pohyb 6. 11.

Základní pojmy: výraz 13. 11. Základní pojmy: příroda 20. 11.

Posthumanismus Davida Abrama 27. 11. Ted Toadvine: Ekofenomenologie po konci přírody 4. 12.

Bryan Bannon: fenomenologie v základu environmentální etiky 11. 12. Robert Booth: Environmentální krize a ekofenomenologie 18. 12.

Renaud Barbaras: Odlišné světy kamene, zvířete a člověka

Anotace

Úvod do fenomenologie v jejích klasických a současných podobách s důrazem na aktualitu tohoto filosofického směru ve vztahu k otázkám současnosti, jako jsou např. ekologická krize. Po obecném úvodu o stavu fenomenologického bádání dnes v Evropě i v zámoří v úvodních dvou sezeních kurzu následuje výklad některých základních pojmů na základě textů Maurice Merleau-Pontyho a exkurs o jeho pokusu o filosofii přírody.

Na to naváže představení současných fenomenologických koncepcí ve vztahu k ekologické problematice, které z díla Merleau-Pontyho vycházejí (Abram, Toadvine, Bannon, Booth, Barbaras).