Témata:
1. „Astronoetika“: obecný teoretický a metodologický úvod2. Raně novověké rozvinutí ideje nekonečna (světů): Kusánský, Bruno, Kepler, Descartes3. Britský „newtonianismus“ a teologická reakce4. Kosmologie Thomase Wrighta/Immanuela Kanta a její etické implikace5. William Herschel a romantická představivost6. Vize tepelné smrti vesmíru a strach z nekonečných pustin: skepse
19. století7. Schiaparelli, Lowell, Flammarion: myšlenky jinakosti a analogie světů8. Fourier, Blanqui, Swedenborg, Teilhard de Chardin: utopické naděje oproti mystickým vizím9. Bernal, Oberth, Goddard, von Braun: fakt nekonečna a perspektiva kolonizace10. Ruský kosmizmus11. Humanistická perspektiva: Warburg, Cassirer a místo člověka pod kupolí12. Kulturně-politická geneze „final frontier“
2. poloviny
20. století13. Vymezování kosmického terénu v
21. století: teoretická příprava na kolonizaci sluneční soustavy
Kurz shrnuje základní aspekty a proměny filozofické a kulturně-antropologické reflexe astronomie v časovém rozmezí 17. - 21. století, konkrétně se pak zaměřuje na proměny reflexe místa člověka ve vesmíru v kontextu novověkého myšlení nekonečna. Kurz postupuje chronologicky, nicméně se v rámci jednotlivých přednášek soustředí na vybrané autory a témata, tak, aby na jejich základě postihl klíčové myšlenkové pozice a implikace zaměřeného vývoje.
V rámci aktuálního semestru se budeme soustředit na astronoetickou kontextualizaci motivu přátelství.