Charles Explorer logo
🇨🇿

Gender a náboženství

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMG093

Sylabus

ATESTACE: Písemný závěrečný test + seminární úkoly (ústní prezentace knihy z doporučené literatury+ písemná reflexe vybraného filmu - bude upřesněno na přednášce). K absolvování kurzu je povinná prezence na přednáškách. ZÁVĚREČNÝ TEST bude mít 4 otázkové okruhy. První otázka bude z metodologie genderové analýzy náboženství, druhá bude obsahovat 5 pojmů, které mají být stručně vysvětleny (každý cca na 2 řádky), třetí a čtvrtá budou koncipovány šířeji, např. genderové konstruování božství v hinduismu, postavení žen v rané buddhistické obci, pojetí sexuality v judaismu, pojetí manželství v islámu, apod. (odpověď cca na půl stránky). Otázky budou vycházet z povinné literatury k jednotlivým blokům + z odpřednášené látky. Sylabus:

1) Úvod: náboženství z hlediska genderové analýzy. Archaická náboženství a genderová symbolika. (Ne)genderovanost božství a konceptualizace lidství. Literatura k tomuto tématu: Text BKČ z Ročenky (viz Povinná literatura), kapitola Gender a Spiritualita z knihy Ženy, muži a společnost od Renzetti-Currana (viz Povinná literatura), kapitolu "Gender" z publikace  Religion. The Basics od Malory Nye.

2) Úvod do indických cyklických náboženství: hinduismus z pohledu genderové analýzy. Obecné koncepty a jejich vývoj. Literatura:Kapitola Hinduismus ze Základů asijských náboženství, kapitola Hinduismus z Obrazů ženství v náboženských kulturách. Seznámit se s publikací (př. do ČJ) Manuův zákoník. Její genderové aspekty budou probírány na hodině.

3) Film podle výběru studujících (bude hlasováno). Úkol na příští hodinu: genderová analýza filmu (ústně + 1-2 strany písemně k odevzdání).

4) Diskuse k filmu z minulé hodiny. Literární příklady subverze genderových archetypů.

5) Buddhismus z pohledu genderové analýzy. Literatura: Kapitola Buddhismus ze Základů asijských náboženství; rámcově se seznámit s kapitolou Buddhismus z  Obrazů ženství v náboženských kulturách.

6) Monotheistická náboženství: Islám z pohledu genderové analýzy. Islám a hinduismus v indickém kontextu. Literatura: Kapitola Islám ze Základů asijských náboženství; kapitola Islám z Obrazů ženství v náboženských kulturách. Korán (překlad do ČJ od Ivana Hrbka).

7) Judaismus z pohledu genderové analýzy: Tóra. Literatura: Pět knih Mojžíšových, zejm. Genesis a Exodus. Rámcově se seznámit s kapitolami Judaismus ze Základů asijských náboženství, Judaismus a Křesťanství z Obrazů ženství v náboženských kulturách.

8) Judaismus z pohledu genderové analýzy: Proroci a Spisy, židovská společnost. Literatura: ibid. Bible: Starý zákon.

9) Křesťanství z pohledu genderové analýzy. Literatura: kapitola Křesťanství z Obrazů ženství v náboženských kulturách. Bible: Nový zákon.

10) Feministické teologie a feministické spirituality. Literatura: Text Jany Opočenské "Co je a co chce feministická teologie". 11-12) Studentské prezentace.  Přednášky budou doprovázeny ppt prezentacemi a obrazovým materiálem. Povinná literatura: Opočenská, Jana: "Co je a co chce feministická filosofie." http://www.feminismus.cz/fulltext.shtml?x=115239 Renzetti, C. M. - D. J. Curran.

2003. Kapitola "Gender a Spiritualita". In: Ženy, muži a společnost. Praha: Univerzita Karlova Nakladatelství Karolinum. Knotková-Čapková, Blanka.

2005. "Úvodní přednáška ke kurzu Gender a náboženství". In: Knotková-Čapková, B. (ed.) Ročenka Centra/Katedry genderových studií. Praha: Univerzita Karlova v Praze FHS, str. 90-102. Knotková-Čapková, Blanka (ed.).

2004. Základy asijských náboženství. I. díl. Praha: Univerzita Karlova v Praze Nakladatelství Karolinum. Vybrané (velmi stručné) části jednotlivých kapitol nazvané "Genderový aspekt". Knotková-Čapková, Blanka a kol.

2008. Obrazy ženství v náboženských kulturách. Praha: Paseka. Kapitoly: Hinduismus, Judaismus, Křesťanství, Islám. Nye, Malory.

2003. "Gender". In: Religion: The Basics. London and New York: Routledge. Doporučená literatura: Bellinger, Gerhard J.

1998. Sexualita v náboženstvích světa. Praha: Academia. Beauvoirová, Simone de.

1967. "Mýty".In: Druhé pohlaví. Praha: Orbis, str. 69-143. Cabezón, José I.(ed.).

1992. Buddhism, Sexuality and Gender. New York: State University New York Press. Daly, Mary.

1973. Beyond God the Father. Boston: Beacon Press. Eliade, Mircea: 1995-1997. Dějiny náboženského myšlení I-III. Praha: Oikúmené. Estés, C. P.

1999. Ženy, které běhaly s vlky. Mýty a příběhy archetypů divokých žen. Praha: Pragma. Gross, Rita M.

1993. Buddhism After Patriarchy. New York: State University of New York Press. Heyward, Carter.

2002. God in the Balance.Cleveland: The Pilgrim Press. Heyward, Carter.

1999. Saving Jesus From Those Who Are Right. Minneapolis: Fortress Press. Kelenová, Jacqueline.

1999. Ženy z Bible. Brno: Books. Knotková-Čapková, Blanka a kol.

2008. Obrazy ženství v náboženských kulturách. Praha: Paseka. Kapitoly: ostatní kromě těch, jež jsou uvedeny v Povinné literatuře. Kropáček, Luboš.

1993. Duchovní cesty islámu. Praha: Vyšehrad. Marková, Dagmar.

1998. Hrdinky Kámasútry. Historie indické ženy. Praha: Dar Ibn Rushd. Mukherjee, Prabhati. 1999/1978. Hindu Women Normative Models. Calcutta: Orient Longman Limited. Opočenská, Jana.

1995. Zpovzdálí se dívaly také ženy. Výzva feministické teologie. Praha: Kalich. Ulanov, Ann Belford.

2003. Pramatky Ježíše Krista. Praha: One Woman Press, str. 25-37. Zbavitel, Dušan.

1993. Hinduismus. Praha: Dharma Gaia. Texty v ČJ jsou snadno dostupné v knihovnách, cizojazyčné většinou v knihovně Gender Studies, o.p.s., Masarykovo nábřeží 8, Praha

2.

Anotace

Kurz se zaměří na tato hlavní témata: konstruování genderu božství, konstruování genderu lidství v náboženských kontextech, politicko-sociální dimenze náboženství. Příklady budou vybírány především z indických náboženských systémů, judaismu, křesťanství a islámu.