Connell, R., W., Messerscmidt, James, W. 2005. Hegemonic masculinity. Rethinking the Concept. In Gender & Society 19 (6): 829-859.
Bourdieu, Pierre (2000). Nadvláda mužů. Praha: Karolinum
Gardiner, Judith K. (2005) Men, Masculinities and Feminist Theory. In. Kimmel, Michael, S., Hearn, Jeff, R., Connell, R., W. (eds.). 2005. Handbook of Studies on Men and Masculinities. SAGE Publications. 35-50
\r\n
\r\n
* 2. Blok: Mužská hnutí
Různé proudy mužského hnutí, jejich ideje, cíle a motivace. S využitím nabytého teoretického aparátu budeme identifikovat jejich teoretická východiska, vzájemné vztahy a jejich vztah k různým druhům feminismu. Budeme diskutovat, do jaké míry jde v jednotlivých případech o politickou reakci na feminismus a do jaké o snahu reprezentovat specifické mužské zkušenosti či témata. Tak zvaná krize mužství rozděluje jednotlivé proudy mužského hnutí na dva tábory. První považuje ohrožení mužů a mužství za zásadní znak současné doby, druhý tábor takový postoj kritizuje. Uspořádáme polemickou diskusi na téma, zda jsou nebo nejsou muži v ohrožení. Studující se rozdělí na dvě strany a budou prezentovat typické argumenty jednotlivých proudů mužského hnutí.
* Povinná četba
Clatterbaugh, Kenneth. (1997) Contemporary perspectives on masculinity - Introduction to the men´s movement. Boulder, Colodaro: Westview Press. 1-16.
Kimmel, M. a Kaufman, M. (1995) Weekend Warriors: The new men´s movement, In. Kimmel, M. (ed.) The politics of manhood. Philadelphia: Temple university press. 15-43.
* Doplňující četba
Moore, Robert, Gillette, Douglas. (2001). Král, válečník, kouzelník, milovník aneb O mužské psychice. Praha: Lidové noviny.
Hanuš, Milan (ed.) (2000). Revue Prostor 45-46: Muži v ohrožení? Praha: Sdružení pro vydávání Revue Prostor.
Seidler, Victor (2007): Masculinities, bodies, and emocinal life. In. Men and masculinities. Volume 10, 1, str. 9-21.
Godenzi, Alberto. (1999) Bratstvo mužov: mužské reakcie na ženské podnety. In: Aspekt 2: 63-69.
\r\n
* 3. Blok: Český kontext představ o mužství
Jak specifická doba státního socialismu ovlivňovala podoby mužské identity. Důsledky pro polistopadovou debatu o rovnosti žen a mužů ve společnosti a strukturu českých mužských organizací. Představení českých mužských organizací.
* Povinná četba
Havelková, Hana (2007). Náměty k diskusi o českém genderovém kontextu. In Knotková-Čapková, Blanka (ed.). Ročenka katedry genderových studií FHS UK 05/06. Praha:UK
Vodochodský, Ivan (2007). „Super ženy“ a „velké děti“: Konceptualizace postavení mužů v rámci gederového řádu státního socialismu. Pražské sociálně vědní studie 12.
Blažek, Bohuslav. (2000). Bariéry feminismu v Čechách na konci 20. století. In. Chřibková, Marie, Josef Chuchma a Eva Klimentová Eds. (2000). Nové čtení světa. Praha One women press. (193-200).
* Doplňující četba
Vodochodský, Ivan. (2007). Patriarchát na socialistický způsob: k genderovému řádu státního socialismu. In Gender, rovné příležitosti a výzkum 8 (2): 34-42.
Connell, R. W. (2005). Masculinities - Neoliberalism and men´s interes. Berkeley: University of California Press: 253 - 256.
Vodrážka, Mirek (1993). Před velkým exodem. Kořen českého antifeminismu. Esejistická přednáška pro University of California Berkeley.
\r\n
\r\n
* 4. Blok: Demokratizace představ o mužství
Předpoklady neutlačující a muže oslovující mužské subjektivity a kolektivity. Na co by se měly přínosné mužské projekty zaměřit. Proč se zaměřit na muže v souvislosti s genderovou rovností? Přínosy a rizika mužského aktivismu pro genderovou rovnost. Jaká rizika představuje zapojení mužů do politiky genderové rovnosti?
* Povinná četba
Pease, Bob (2000). Recreating men. Postmodern masculinity politics - Constructing profeminist subjectivities. 40 - 55. a Conclusion: postmodern masculinity politics. 136-142. London: Sage.
Kaufman, M. (1999). Men, feminism and men´s Conradictory Experiences of Power. In Kuypers, J, A,. (Ed.). Men and Power. (75-103)
* Doplňující četba
Kimmel, Michael (1999). Mali by/možu/budú muži podporovať feminismus? Bratislava: Aspekt.
Pease, Bob (2000). Recreating men. Postmodern Masculinity politics - Theorizing men and patriarchy. London: Sage. 11-40
Pease, Bob (2006). Gendering Men: Implications for Gender Equality Policy. Expert Konference Men and Gender Equality: Towards Progressive Policie. Helsinki, Finland
* 1. Blok: Muži, maskulinity a moc Počátek a motivace zájmu o studia mužů, historie vzniku kritických mužských studií, jiné konceptualizace mužství, paradigmatická a teoretická východiska kritických mužských studií, vztah k feministickému myšlení, typologie maskulinit dle Connell. * Povinná četba Connell, R. W. (2005). Masculinities - The social organization of masculinity, Berkeley: University of California Press: 67-87. Zábrodská, Kateřina. 2009. Variace na gender. Poststrukturalismus, diskurzivní analýza a genderová identita - Od identity k subjektivitě a zpět. Praha: Academia. 48-66. * Doplňují četba
Connell, R., W., Messerscmidt, James, W. 2005. Hegemonic masculinity. Rethinking the Concept. In Gender & Society 19 (6): 829-859. Bourdieu, Pierre (2000). Nadvláda mužů. Praha: Karolinum Gardiner, Judith K. (2005) Men, Masculinities and Feminist Theory. In. Kimmel, Michael, S., Hearn, Jeff, R., Connell, R., W. (eds.). 2005. Handbook of Studies on Men and Masculinities. SAGE Publications. 35-50
* 2. Blok: Mužská hnutí Různé proudy mužského hnutí, jejich ideje, cíle a motivace. S využitím nabytého teoretického aparátu budeme identifikovat jejich teoretická východiska, vzájemné vztahy a jejich vztah k různým druhům feminismu. Budeme diskutovat, do jaké míry jde v jednotlivých případech o politickou reakci na feminismus a do jaké o snahu reprezentovat specifické mužské zkušenosti či témata. Tak zvaná krize mužství rozděluje jednotlivé proudy mužského hnutí na dva tábory. První považuje ohrožení mužů a mužství za zásadní znak současné doby, druhý tábor takový postoj kritizuje. Uspořádáme polemickou diskusi na téma, zda jsou nebo nejsou muži v ohrožení. Studující se rozdělí na dvě strany a budou prezentovat typické argumenty jednotlivých proudů mužského hnutí. * Povinná četba Clatterbaugh, Kenneth. (1997) Contemporary perspectives on masculinity - Introduction to the men´s movement. Boulder, Colodaro: Westview Press. 1-16. Kimmel, M. a Kaufman, M. (1995) Weekend Warriors: The new men´s movement, In. Kimmel, M. (ed.) The politics of manhood. Philadelphia: Temple university press. 15-43. * Doplňující četba Moore, Robert, Gillette, Douglas. (2001). Král, válečník, kouzelník, milovník aneb O mužské psychice. Praha: Lidové noviny. Hanuš, Milan (ed.) (2000). Revue Prostor 45-46: Muži v ohrožení? Praha: Sdružení pro vydávání Revue Prostor. Seidler, Victor (2007): Masculinities, bodies, and emocinal life. In. Men and masculinities. Volume 10, 1, str. 9-21.
Godenzi, Alberto. (1999) Bratstvo mužov: mužské reakcie na ženské podnety. In: Aspekt 2: 63-69.
* 3. Blok: Český kontext představ o mužství Jak specifická doba státního socialismu ovlivňovala podoby mužské identity. Důsledky pro polistopadovou debatu o rovnosti žen a mužů ve společnosti a strukturu českých mužských organizací. Představení českých mužských organizací. * Povinná četba Havelková, Hana (2007). Náměty k diskusi o českém genderovém kontextu. In Knotková-Čapková, Blanka (ed.). Ročenka katedry genderových studií FHS UK 05/06. Praha:UK Vodochodský, Ivan (2007). „Super ženy“ a „velké děti“: Konceptualizace postavení mužů v rámci gederového řádu státního socialismu. Pražské sociálně vědní studie 12.
Blažek, Bohuslav. (2000). Bariéry feminismu v Čechách na konci 20. století. In. Chřibková, Marie, Josef Chuchma a Eva Klimentová Eds. (2000). Nové čtení světa. Praha One women press. (193-200). * Doplňující četba Vodochodský, Ivan. (2007). Patriarchát na socialistický způsob: k genderovému řádu státního socialismu. In Gender, rovné příležitosti a výzkum 8 (2): 34-42. Connell, R. W. (2005). Masculinities - Neoliberalism and men´s interes. Berkeley: University of California Press: 253 - 256. Vodrážka, Mirek (1993). Před velkým exodem. Kořen českého antifeminismu. Esejistická přednáška pro University of California Berkeley.
* 4. Blok: Demokratizace představ o mužství Předpoklady neutlačující a muže oslovující mužské subjektivity a kolektivity. Na co by se měly přínosné mužské projekty zaměřit. Proč se zaměřit na muže v souvislosti s genderovou rovností? Přínosy a rizika mužského aktivismu pro genderovou rovnost. Jaká rizika představuje zapojení mužů do politiky genderové rovnosti? * Povinná četba Pease, Bob (2000). Recreating men. Postmodern masculinity politics - Constructing profeminist subjectivities. 40 - 55. a Conclusion: postmodern masculinity politics. 136-142. London: Sage.
Kaufman, M. (1999). Men, feminism and men´s Conradictory Experiences of Power. In Kuypers, J, A,. (Ed.). Men and Power. (75-103) * Doplňující četba Kimmel, Michael (1999). Mali by/možu/budú muži podporovať feminismus? Bratislava: Aspekt. Pease, Bob (2000). Recreating men. Postmodern Masculinity politics - Theorizing men and patriarchy. London: Sage. 11-40
Pease, Bob (2006). Gendering Men: Implications for Gender Equality Policy. Expert Konference Men and Gender Equality: Towards Progressive Policie. Helsinki, Finland
Cílem kurzu je seznámit studující s perspektivou kritických mužských studií. Přístup kritických mužských studií lze charakterizovat takto: 1) zkoumají maskulinity, zvláště se zaměřují na vztah maskulinit a moci, 2) vychází ze sociálně-konstruktivistické teorie, 3) jsou součástí genderových studií, reflektují feministické myšlení a kritiku. Kurz mapuje vztah mužů k problému rovného postavení žen a mužů ve společnosti, neboť z hlediska porozumění různým typům a konstrukcím maskulitity jde o důležité a názorné téma. Zmapujeme různé proudy mužského hnutí a představíme si některé mužské organizace ze světa i z ČR. Budeme kriticky reflektovat jejich: 1) cíle, témata a teoretická východiska, 2) vzájemné vztahy, 3) vztahy k různým směrům feminismu. Jednotlivé proudy mužského hnutí (konzervativní, mužskoprávní, maskulinistický, mytopoetický, profeministický, atd.) představují určité způsoby vyjednávání a prosazování mužské identity. Budeme diskutovat, do jaké míry jde především o reakce na feminismus a do jaké o snahu reprezentovat specifické mužské zkušenosti či témata. Budou diskutována také tato další témata: tělo, otcovství, synovství, homofobie, přátelství, emocionální život. Důraz bude také kladen na reflexi
českého kontextu, tj. hlavně na otázku, nakolik, jak a proč nás ovlivňují představy o mužství z období státního socialismu.