Kurz představuje příklad aplikace feministické teorie v pomáhající praxi. Na příkladu feministické pomáhající praxe v oblasti genderového násilí ilustruje využití radikální sociální práce (a dalších feministických teoretických konceptů) v aplikaci na žitou zkušenost žen. Kromě teoretického vymezení a historického exkurzu tak kurz nabízí i příklad feministických metod - feministické sociální práce a feministické terapie.
Studentky a studenti se seznámí s feministickým přístupem v oblasti násilí na ženách, získají poznatky o jevech, jako naučená bezmocnost, stockholmský syndrom, posttraumatická stresová porucha jako důsledcích násilí na
ženách a blíže se seznámí s feministickou sociální prací a feministickou terapií, včetně jejich metod, jako je stranící poradenství, bezpečný ženský dům či metoda sebeodhalení (selfdisclosure). Studentky a studenti identifikují charakteristické znaky feministické pragmatické etiky v kontextu její aplikace v prostředí Chicagského Hull House na přelomu 19. a 20. století a radikálního feminismu jako inspirace pro bezpečné ženské domy v druhé polovině 20. století. Koncept bezpečného ženského domu a standardizace jeho principů v procesu formálních sociálních politik v současnosti ilustruje příklad pozitivních výsledků feministického sociálního aktivismu, navzdory backlash aktivitám přítomným i v kontextu výzkumných aktivit zaměřených na zpochybňování feministického chápání problematiky násilí na ženách. Analýza realizovaných výzkumů v oblasti násilí na ženách s využitím feministické teorie ilustruje relevantní nástroj na odhalení genderově slepého výzkumu jako nástroje využívaného v procesu antifeministického backlash.
Kurz je strukturován do čtyř bloků, kde každý blok sestává z přednášky vyučující zaměřené na seznámení studentek a studentů se základním teoretickým vymezením problematiky a ze společné diskuse o předepsaném textu.