Smyslem kurzu je umožnit studujícím kritickou diskusi jednoho z významných nástrojů gender mainstreamingu – genderového auditu. Cílem je re/konstruovat metodickými materiály reprodukované auditní designy, a to za současné reflexe aktuálního kontextu realizace genderových auditů v ČR. Současně kurz otevírá pro studující možnost nácviku praktické aplikace vybraných auditních metod, a tím emancipuje studující ke kvalifikovanému revidování auditních postupů a formulaci nových perspektiv auditu.
V přednáškové části je kladen důraz na interdisciplinární vymezení genderového auditu. Umožní tak studujícím vnímat jej na několika úzce provázaných úrovních: Genderový audit je diskutován jako nástroj prosazování genderové rovnosti ve firemním prostředí, jako typ sociálního auditu, jako specifická forma terénního výzkumu
(optikou sociální antropologie a feministické metodologie) či jako rozvojová metoda pro HR procesy a optimalizaci managementu organizace. Na průsečíku těchto perspektiv jsou formulována dilemata nástroje v různých kontextech a během jednotlivých fází auditu.
V seminární části provede kurz studující autenticky jednotlivými etapami genderového auditu – od formulace zakázky v auditované organizaci až po prezentaci závěrečné zprávy. Důraz je přitom kladen na osvojení zásad a principů používaných metod, tedy na praktickou aplikaci genderově senzitivní metodologické strategie.
Účastnice/účastníci kurzu si na vlastní kůži vyzkouší sběr dat, jejich analýzu či sepsání části závěrečné auditní zprávy, a to na příkladu modelové fiktivní firmy „Společnost“. Na základě vlastní zkušenosti s interpretací „reality“ auditované organizace budou v závěru schopni diskutovat silné stránky a slepá místa metody. Kurz poskytuje cennou sebereflexivní zkušenost pro zvládnutí role genderové/ho auditora/ky.